SpravodajstvoVeda a výskum

Na povrchu Marsu bol objavený čerstvý kráter! Ako sa tam dostal?

Kamera s vysokým rozlíšením, HiRISE, priniesla detailný záber.

Keď dopadne meteorit na Mars, zasiahne planétu oveľa väčšou silou, než keby dopadol na Zem. Sčasti za to môže redšia atmosféra, ktorá kozmický objekt nedokáže dostatočne spomaliť, píše portál Universe Today. Mars sa zároveň nachádza bližšie pri asteroidovom páse, čiže existuje väčšia pravdepodobnosť, že sa stretne so zblúdeným asteroidom.

Dnes už existuje satelitná infraštruktúra, ktorá dokáže neustále monitorovať povrch Marsu a vďaka nej môžeme pozorovať čo sa stane, keď sa červená planéta stretne s iným vesmírnym objektom. Mimoriadne užitočná je sonda Mars Reconnaissance Orbiter, ktorá má vhodné vybavenie na to, aby dokázala lokalizovať zaujímavé miesta na povrchu planéty. Následne dokáže dané miesta odfotiť, pomocou kamery s vysokým rozlíšením HiRISE. Takto sonda postupovala aj pri objavení úplne nového krátera na povrchu Marsu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nový kráter sa ukázal ako jasný bod a vedci teoretizujú, že môže ísť o materiál, ukrývajúci sa pod povrchom planéty, ktorý bol nárazom vymrštený na povrch. Ide o presný opak toho, čo môžu vedci pozorovať v prípade starších kráterov. Tie sa obyčajne javia ako temné miesta, ktoré boli prekryté iným materiálom. Predpokladá sa, že nový kráter má priemer 13 metrov a na nových fotografiách je naozaj výrazný.

Aktívna Slnečná sústava

Vedcom nová udalosť ukazuje, že naša Slnečná sústava je stále pomerne aktívnym miestom. Zároveň majú pred sebou dôkaz toho, že aj relatívne malý kozmický objekt môže napáchať veľké škody. Impaktné krátery (pozn. redakcie: krátery, vznikajúce po náraze kozmického objektu) sa niekedy vtipne označujú aj ako „neohrabaná vŕtačka.“ Dopady kozmických objektov pomáhajú vedcom nahliadnuť pod povrch planéty bez toho, aby sa museli prekopať dolu. Predpokladá sa, že na Marse sa môže nachádzať viac ako 600-tisíc impaktných kráterov.

Kamera HiRISE nezachytila len nový kráter na Marse, ale koncom minulého roka pomohla vedcom nazrieť na stenu krátera. Pôsobivá fotografia zároveň odhalila tri výrazné vrstvy materiálu. Žltú vrstvu, modro-zelenú vrstvu a tmavomodrú vrstvu. Farby znamenajú odlišný typ skál, ktoré môžu byť kombináciou lávových prúdov, či sedimentárnych skál.

Mars
Tri výrazné vrstvy skál na Marse. Zdroj: NASA/JPL/UArizona

Misia Mars Reconnaissance Orbiter odštartovala v roku 2005 a odvtedy sa podarilo kamere HiRISE zachytiť naozaj obrovské množstvo úžasných záberov. Kamere sa podarilo napríklad detailne zachytiť lavínu na Marse, alebo obrovské púštne tornáda, ktoré sú pre červenú planétu typické.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close