Na okne Medzinárodnej vesmírnej stanice vznikol zvláštny úkaz: Nikto o ňom nechce hovoriť

Ruský kozmonaut, Sergey Korsakov zachytil na jednom z okien ISS pozoruhodnú štruktúru. Ako sa tam dostala?

Na okne ISS sa objavil zvláštny úkaz.
Zdroj: Twitter (Sergey Korsakov)

Vesmír je plný nádherných scenérií, no najnovší záber pochádza z miesta, kde by ste to vôbec nečakali. Ruský kozmonaut Sergey Korsakov totiž nedávno zachytil nádherný mráz priamo na jednom z okien Medzinárodnej vesmírnej stanice. Zvláštnosťou v tomto prípade je, že nikto nevie, ako mohol tento pozoruhodný úkaz vzniknúť.

Korsakova fotografia je pravdepodobne prvá fotografia ľadových kryštálov nielen na palube vesmírnej stanice, ale kozmickej lodi vo všeobecnosti. O svoj „úlovok“ sa kozmonaut podelil prostredníctvom sociálnej siete Twitter. Korsakov vo svojom príspevku vysvetľoval, že námraza na okne trvala dlho a to približne 24 hodín. Ako už bolo spomenuté, vytvorenie nádherného obrazca je malou vedeckou záhadou, pretože vedci nemajú jasno v tom, ako je to možné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nevysvetlený úkaz

Portál IFL Science požiadal svetové vesmírne agentúry o vysvetlenie, no NASA, ESA a JAXA nechceli zdieľať ďalšie informácie. Námraza totiž vznikla na ruskom module ISS a v súčasnosti sú vzťahy s Roscosmosom jemne povedané „naštrbené“.

Keďže sa vesmírne agentúry k úkazu nevyjadrujú, o vzniku námrazy možno len špekulovať. Okná Medzinárodnej vesmírnej stanice sú tvorené z niekoľkých vrstiev, pričom vnútorné sú oddelené vzduchom a vonkajšie vákuom. Mráz sa mohol vytvoriť na jednej z vnútorných vrstiev okna. Niekto navrhol, že námraza mohla vzniknúť tým, že kozmonauti na okno dýchali. Tejto teórii ale nehrá do karát tvar námrazy a teplota na vesmírnej stanici.

„Ak sa pozrieme na štruktúru, môžeme si všimnúť viac ľadu na okrajoch kruhu. To naznačuje, že mechanizmus, ktorý námrazu vytvoril, pracoval rovnomerne z každej strany. Zároveň si môžeme všimnúť, že sa vodná para minie ešte predtým, ako sa dostane do centra štruktúry,“ vysvetľuje doktor James Lea, glaciológ z University of Liverpool.

Zvláštny je aj tvar námrazy, takmer dokonalý kruh. Je možné, že tento tvar je výsledkom teplotného prechodu v skle, no vysvetlenie sa ukrýva vo vlastnostiach okna, ktoré nie sú známe. Odborníci však vyvodzujú, že sklo by mohlo mať vyššiu teplotu pri okrajoch, kde sa dotýka trupu vesmírnej stanice, než v strede.

Dostaneme vysvetlenie neskôr?

Štruktúra môže vzniknúť v prípade, ak sa medzi vrstvami okna nachádza vodná para alebo do medzery uniká vlhký vzduch z vesmírnej stanice. Rovnako sa môže stať, že ľad vznikne v časti okna, kde sú vhodné podmienky a následne sa rozširuje smerom dovnútra. Experti ale konštatujú, že tvar námrazy môže odzrkadľovať kruhovú geometriu samotného okna.

Hoci sa vesmírne agentúry k situácii zatiaľ nevyjadrili, japonská JAXA vykonala niekoľko experimentov s kryštálmi ľadu na palube ISS.

Korsakovi sa už druhýkrát podarilo odfotiť vesmírnu kuriozitu na obežnej dráhe Zeme. Prvou bol pár zvláštnych „bytostí“, ktoré sa naňho pozerali sediac na ruskom module Progress MS-18.

V skutočnosti ale ide o časti modulu, ktoré odrážajú svetlo zaujímavým spôsobom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre