Na odpoveď od mimozemšťanov si počkáme tisíce rokov: Kedy možno reálne čakať kontakt s inou inteligenciou?

Amir Siraj a Abraham Loeb sa už pomerne dlho venujú pátraniu po mimozemských civilizáciách. Prichádzajú s odpoveďou na otázku, kedy najskôr nadviažeme kontakt s inou inteligentnou civilizáciou.

ufo vesmir
Zdroj: Pixabay.com (tombud)

Inštitút SETI (pozn. redakcie: Search for Extra-Terrestrial Intelligence) sa venuje pátraniu po inteligentnom živote mimo Zeme, píše portál Universe Today. Zachytíme niekedy ich odpoveď?

Práve tento vedný odbor sa snaží zodpovedať najstaršiu otázku človeka: Sme vo vesmíre sami? No zatiaľ sa k odpovedi nepriblížili, nie aspoň ku kladnej odpovedi. Nie je to totiž jednoduchý odbor. Vedci čelia nielen neistote, ale aj limitom, ktoré udáva moderná technológia. Ak si navyše predstavíme, aký obrovský je vesmír, pochopíme ich neľahkú úlohu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aj rýchlosť svetla je v merítku celého kozmu strašne malá, no a tak musia vedci počítať s tým, že kým vôbec niekto bude mať šancu našu správu zachytiť, uplynie obrovské množstvo času. Práve nová štúdia sa bližšie pozerá na potrebný čas na odoslanie a prijatie odpovede od mimozemskej inteligencie. Jej autormi sú Amir Siraj a Abraham Loeb.

Táto dvojica vedcov svoj výskum zakladala na takzvanom koperníkovskom princípe, čo znamená, že Zem, ani ľudstvo na nej, nie sú nejak špeciálny, ale v podstate ide o akúsi kozmickú normu. Inými slovami povedané, život nie je vzácny a mali by sme ho nájsť niekde vo vesmíre. Na základe toho vytvorili sadu výpočtov, ktoré ich doviedli k tomu, že ak by nejaká civilizácia zachytila našu správu, na odpoveď by sme čakali 3-tisíc rokov.

Nejde však o len tak nejakú civilizáciu. Hoci nemáme najmenšie tušenie, či sa tam vonku nachádza život, pre potenciálne civilizácie máme rozdelenie do určitých kategórií. Loeb a Siraj sa na problém pozreli z hľadiska toho, že nie každá civilizácia by mala záujem odpovedať. Preto vo svojej štúdii vytvorili skupinu, ktorú označili SETRI (pozn. redakcie: Search for Extra-Terrestrial Responding Intelligence). Inými slovami ide o civilizáciu, ktorá by mohla správu reálne poslať.

Môžeme reálne očakávať kontakt s mimozemskou civilizáciou?

Hlavná otázka, ktorá sa niesla počas celej štúdie znela nasledovne: Má ľudstvo vôbec šancu zachytiť signál od mimozemskej inteligencie ešte predtým, než nás postihne katastrofa? Odpoveď na túto otázku však visí vo vzduchu.

Ľudstvo vysielalo rádiové signály do vesmíru už od roku 1901, kedy došlo k prvému vysielaniu cez atlantický oceán. S príchodom rádiovej technológie sme odvtedy neúmyselne vysielali dodnes. Ak sa civilizácia nachádza v okruhu 100 svetelných rokov, existuje šanca, že nás počuli.

Otázka je, akou formou pošlú odpoveď. Siraj a Loeb zvažujú aj takú možnosť, že mimozemská civilizácia už naše vysielanie zachytila. Namiesto toho, aby poslala odpoveď sa možno pokúsi vyslať k Zemi sondu, podobnú našim sondám Voyager 1 a 2. Dvojica vedcov zároveň dodáva, že technologickou civilizáciou sme sa stali len pred sto rokmi, preto by sme nemali očakávať žiadnu komunikáciu od inej inteligencie. Podľa ich slov by sme nedokázali udržať „kozmickú konverzáciu“.

Lenže kedy by sme mohli reálne očakávať ich správu? Aj na to má dvojica vedcov odpoveď. Tvrdia, že kontakt s mimozemšťanmi by sme mohli nadviazať okolo roku 4000.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre