Na Mesiaci môže existovať voda, ktorá sa presúva z tieňa do tieňa: Ako je to možné?

Nová štúdia si všimla zvláštne správanie vody na našej prirodzenej družici.

Voda_mesiac
Zdroj: NASA/GSFC/Arizona State University

Podľa novej štúdie NASA sa na povrchu Mesiaca môže nachádzať voda, ktorá sa pohybuje z tieňa do tieňa, píše portál Universe Today.

O tom, že sa na našej prirodzenej družici nachádza voda, vieme už pomerne dlho. Tento fakt je zároveň jeden z dôvodov, prečo sa k nej chystá nová sonda Hopper. Na Mesiaci však existujú aj také regióny, ktoré sú raz vystavené slnečnému svetlu, inokedy sú zase zahalené v tieni. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci spočiatku predpokladali, že v týchto regiónoch voda neexistuje, no ukazuje sa, že opak môže by pravdou. Dáta z misie SOFIA potvrdili, že voda existuje aj na povrchu, ktorý je vystavený slnečnému svetlu. Spočiatku vedci nerozumeli, prečo to tak je. Modely naznačovali, že voda, ktorá sa nenachádza v tienenej oblasti by bola vplyvom Slnka vyparená. 

Dôležitou stopou je v tomto prípade množstvo nameranej vody. Sonda SOFIA zistila, že množstvo vody klesá počas rána a opäť narastá večer. Ak by sa voda vyparovala, jej množstvo by postupne klesalo. Vedci zároveň vylúčili aj možnosť, že voda, ktorú zaznamenali, bola v skutočnosti uväznená v skalách.

Jedna z teórií ale naznačuje, že voda môže počas lunárneho dňa migrovať do iných častí Mesiaca. Či je táto teória správna sa rozhodli vedci zistiť tak, že analyzovali prostredie Mesiaca. Na Mesiaci sa nachádza množstvo kameňov, ktoré vrhajú vlastné tiene, ktoré sa s polohou Slnka na oblohe posúvajú. Keď sa svetlo dotkne povrchu Mesiaca, môže ho zahriať až n 120 °C. Oblasť, ktorá je v tieni má aj -210 °C. 

Putovná voda

Medzi týmito dvoma oblasťami neexistuje prenos tepla, pretože na Mesiaci sa nenachádza atmosféra. V oblastiach s nízkymi teplotami môže vzniknúť ľad, no ako je to s tým jeho cestovaním? V skutočnosti má Mesiac tzv. exosféru. Ide o naozaj tenkú atmosféru, v ktorej sa nachádza len minimálne množstvo plynov. Keď Slnko zasvieti na ľad, ktorý sa vplyvom tepla vyparí, molekuly vody sa pripoja do exosféry. V ten moment sa môžu presunúť na chladnejšie miesto, kde opätovne zamrznú. 

Znie to dobre, no pre vedcov je to stále iba teória. Momentálne pripravujú misiu, ktorá by sa pozrela na Mesiaca a pátrala po odpovediach, ktoré by túto teóriu potvrdili, alebo vyvrátili. Problém je, že im dochádza čas. Na Mesiac sa chystajú vrátiť ľudia a je možnosť, že naša činnosť by do exosféry Mesiaca pridala vodnú paru, alebo iné látky, ktoré by ju kontaminovali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre