Na Mesiac poletíme neskôr, hovorí NASA: Toto sú dôvody, prečo posunula štart najväčšej vesmírnej misie v histórii ľudstva
Americká NASA po analýze tepelného štítu misie Artemis I odkladá nasledujúce misie. Kedy poletia ďalší astronauti na Mesiac?
Americká vesmírna agentúra NASA plánuje vrátiť ľudí na povrch Mesiaca v rámci progamu Artemis. Prvá misia už odštartovala a minulý týždeň vesmírna agentúra vydala správu, ktorá priblížila technický stav rakety Orion a priniesla novú časovú os pre ďalšie misie Artemis, ktoré už prebehnú s ľudskou posádkou.
NASA taktiež oznámila, že na Mesiaci pristanú ďalší astronauti neskôr, než sa pôvodne predpokladalo. Misia Artemis II, ktorá prepraví astronautov okolo Mesiaca a späť na zem odštartuje v apríli 2026 a nasledujúci rok, v polovici roka 2027 odštartuje historická misia Artemis III, ktorá pristane na Mesiaci s prvými astronautmi od konca programu Apollo.
“Vesmírny program Artemis je najodvážnejšou a technicky najnáročnejšou medzinárodnou spoluprácou, o akú sa ľudstvo doteraz pokúsilo. Na programe Artemis sme výrazne pokročili počas uplynulých štyroch rokov a som hrdý na prácu, ktorú naše tímy vykonali, aby nás pripravili na ďalší krok vpred v obore vesmírneho prieskumu. Momentálne sa pozeráme na rôzne systémy rakety Orion, primárne na systém podpory života, ktorý bude kľúčový pre posádku misie Artemis II. Musíme urobiť všetko pre to, aby bol nadchádzajúci testovací let úspešný, jedine tak uspeje celý program Artemis,” hovorí administrátor americkej NASA, Bill Nelson.
Bezpečnosť na prvom mieste
Rozhodnutie oddialiť štart misie Artemis II prichádza po analýze tepelného štítu misie Artemis I. Vyšetrovanie ukázalo, že tepelný štít dokáže udržať posádku v bezpečí, ak raketa zmení svoju trajektóriu pri vstupe do zemskej atmosféry. Keď sa misia Artemis II bude vracať na Zem, musí spomaliť z viac ako 40 000 km/h na približne 500 km/h. Následne sa otvoria padáky a posádka môže v bezpečí dopadnúť do Tichého oceánu.
“Počas vyšetrovania problému s tepelnými štítmi sme ostali verní jadrovým princípom NASA, teda bezpečnosti a analytickým metódam založeným na presných dátach. Aktualizácia našej časovej osi pre ďalšie misie je pozitívnym krokom vpred, ktorý zaručuje, že dokážeme bezpečne splniť naše ciele na Mesiaci a zároveň vyvinieme základné technológie a schopnosti, ktoré nám pomôžu pri misii na Mars s ľudskou posádkou,” vyjadrila sa Catherine Koerner zo základne NASA vo Washingtone.
Momentálne NASA pracuje na rakete SLS (pozn. Space Launch System), ktorú integruje s raketou Orion a pripraví ju na misiu Artemis II. Počas jesene americká vesmírna agentúra do hĺbky preskúmala tepelný štít misie Artemis I, ktorý sa počas prechodu zemskou atmosférou spálil odlišne, než bolo očakávané. Analýza vyhodnotila, že tepelný štít nedovolil plynom generovaným vo vnútri špeciálneho materiálu Avcoat uniknúť, čo spôsobilo, že časť materiálu popraskala a odlomila sa. Avcoat je materiál, ktorý sa má opotrebovať pri vyšších teplotách a slúži ako hlavný materiál, ktorý chráni posádku rakety pred teplom.
Analýza ukázala, že hoci počas misie Artemis I nebola v kabíne ľudská posádka, teploty aj napriek chybe ostali bezpečné a relatívne pohodlné. Posádka by teda ani zďaleka nebola v ohrození života.
Neprehliadni
Astronauti sa budú učiť, ako prežiť mimo Zeme
Posunutie štartu misie Artemis II je teda zárukou, že sa astronauti vrátia na Zem bezpečne. Ako sme už spomenuli, táto misia len preletí okolo Mesiaca a posádka strávi v rakete 10 dní. Na misii Artemis II poletia astronauti Victor Glover a Christina Koch z NASA a kanadský astronaut Jeremy Hansen.
Program Artemis má za cieľ nielen opäť navštíviť Mesiac, no vybudovať na ňom základňu. Táto trvalá štruktúra umožní astronautom naučiť sa základné schopnosti pre život mimo našej planéty. To bude kľúčové, ak sa majú niekedy dostať na Mars. Zároveň by sa v budúcnosti mohlo na Mesiaci produkovať palivo, ktoré pomôže raketám jednoduchšie sa dopraviť na červenú planétu.
Komentáre