SpravodajstvoTechnológieVesmír

Na ISS bol po prvýkrát v histórii ľudstva holoportovaný lekársky tím zo Zeme

Astronaut vesmírnej agentúry ESA, Thomas Pesquet, mal pomocou špeciálnej komunikácie cez holoportáciu lekársku konzultáciu s doktormi.

Americká NASA upozorňuje na to, že na ISS bol po prvýkrát v histórii ľudstva holoportovaný lekársky tím zo Zeme. Umožnila to technológiu spoločnosti Microsoft, ktorú technologický gigant vyvíja v spolupráci so startupom AEXA Aerospace.

Za týmto účelom bol využitý nástroj Microsoft Hololens Kinect v kombinácii so špeciálnym softvérom od spoločnosti Aexa, ktorý umožnil obojsmernú konverzáciu v reálnom čase.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
NASA_Holograf_ISS_2
Zdroj: ESA (European Space Agency)

Technológia Holoportation umožňuje komprimovať obraz a potom ho rekonštruovať na veľké vzdialenosti v reálnom čase, vysvetľuje Schmid, ktorý je priemyselný partner AEXA Aerospace. V kombinácii s displejmi zmiešanej reality, ako je HoloLens, umožňuje používateľom vidieť, počuť a ​​komunikovať so vzdialenými účastníkmi v 3D, ako keby boli skutočne prítomní v rovnakom fyzickom priestore.

Treba ale uviesť, že na tejto technológii Microsoft pracuje už niekoľko rokov pričom aktívne využívanou je už od roku 2016. Nikdy však nebola použitá na takto veľkú vzdialenosť.

„Toto je úplne nový spôsob ľudskej komunikácie na obrovské vzdialenosti,“ povedal Schmid. „Okrem toho je to úplne nový spôsob ľudského skúmania, pri ktorom je naša ľudská entita schopná cestovať mimo planéty. Naše fyzické telo tam nie je, ale naša ľudská bytosť tam absolútne je.“, dodal.

Technológie nájde využitie vo viacerých oblastiach

NASA v rámci publikovanej správy píše, že plánuje zintenzívniť do budúcnosti používanie tejto technológie. Vesmírna agentúra ďalej ale prízvukuje, že toto je len začiatok. Okrem iného prezrádza, že v budúcnosti budú túto technológiu kombinovať s pokročilou technológiou virtuálnej reality a haptickou odozvou. Úrad si ale uvedomuje aktuálne limity tejto technológie v spojitosti s letmi do hlbokého vesmíru. Preto musí ešte vyriešiť problémy s odozvou, ktorá pri väčších vzdialenosť môže dosiahnuť aj niekoľko desiatok minút a viac času.

Americká vesmírna agentúra v závere hovorí, že táto technológia by mohla pomôcť kozmonautom konzultovať rôzne technické problémy, s ktorými sa stretnú vo vesmíre s expertami. Samozrejme, jej využitie vidí v iných oblastiach, napríklad pri komunikácii s lekármi, psychológmi, ale aj rodinou a podobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close