Na fotografii vzdialenej galaxie môžeme vidieť čiernu dieru v strede, požierajúcu okolitú hmotu

Žiarivý stred galaxie znamená, že čierna diera v jej strede nekompromisne ničí všetko okolo seba

Na začiatku nového roka odfotil Hubblov vesmírny teleskop víriacu sa masu hviezdneho prachu a plynu, ktorá je známa ako špirálovitá galaxia ESO 021-G004. Jedná sa o snímok, ktorý nám hneď pripomenie, aký drobný je náš domov v porovnaní s celým vesmírom.

Žiara, ktorú galaxia vydáva, vám potiahne pohľad ku galaktickému stredu, v ktorom sa nachádza supermasívna čierna diera. Jedná sa o druh čiernej diery, ktorá má hmotnosť niekoľko miliárd našich Sĺnk a nachádza sa uprostred každej jednej galaxie. Väčšina týchto čiernych dier „drieme“ v galaktickom strede a je takmer neviditeľná, no to neplatí pre túto galaxiu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
galaxia
Zdroj: ESA/Hubble & NASA, D. Rosario et al.

Jej čierna diera požiera všetko okolo seba a práve kvôli tomu je galaktický stred tak jasný. Kozmický materiál padá do čiernej diery po špirálovitej obežnej dráhe. Počas svojej cesty sa materiál zahrieva na neuveriteľné teploty predtým, než padne dovnútra tohto galaktického monštra. Tento jav je známy ako aktívne galaktické jadro a je najsilnejším dôkazom o existencií supermasívnych čiernych dier.

Čo je to čierna diera?

Čierna diera je priestor vo vesmíre, kde je gravitácia natoľko silná, že neunikne ani najrýchlejšie sa pohybujúca častica, svetlo. V roku 1915 prišiel nemecký fyzik, Karl Schwarzschild, s riešením na Einsteinovu všeobecnú teóriu relativity. Uvedomil si, že je možné, aby bola hmota vtlačená do nekonečne malého priestoru.

To spôsobí ohnutie časopriestoru v takom merítku, že čiernej diere neuniknú ani fotóny (pozn. redakcie: častice svetla), ktoré sami o sebe nemajú žiadnu váhu. Celé desaťročia boli čierne diery jedine mýtom, no s objavením iných vesmírnych extrémov, napríklad neutrónových hviezd vedci priznali ich existenciu. Minulý rok sa vedcom podarilo jednu z nich vyfotografovať. Jedná sa o supermasívnu čiernu dieru v galaxií M87.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre