Na dvere nám klope doba, kedy budeme potrebovať „internetový občiansky preukaz“. Má vyriešiť obrovský problém

Autori novej štúdie veria, že už čoskoro by sme sa mohli preukazovať "dokladom človečenstva" aby nás vedeli rozlíšiť od AI.

Podvodníci sľubujú vodičský preukaz bez skúšok
Zdroj: Facebook (Polícia Slovenskej republiky), Pixabay ( Clker-Free-Vector-Images), Úprava: Vosveteit.sk

Umelá inteligencia sa stala súčasťou našich životov a dnes už môžeme vidieť, že veľa vecí dokáže lepšie ako človek. Lenže čo to znamená pre nás, ľudí?  

Portál DailyAI upozorňuje na zaujímavú štúdiu. Tá nám ukazuje, ako by mohol vyzerať svet, keď sa AI modely stanú sofistikovanejšie a pre nás bude ťažšie rozoznať čo je dielom človeka a čo zas dielom umelej inteligencie. Za touto novou prácou stoja odborníci z OpenAI, Microsoftu, univerzity MIT a ďalších inštitúcii.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Nový výskum sa opiera o teóriu mŕtveho internetu, podľa ktorej sa stal internet domovom obrovského množstva botov. Tí vytvárajú obsah, reagujú na obsah a interagujú medzi sebou. Jednoduchšie povedané, teória mŕtveho internetu naznačuje, že drvivú väčšinu obsahu, ktorý na internete vidíš, vytvorila umelá inteligencia.  

Teória mŕtveho internetu má už nejaké roky. V poslednom období sa dostala opäť na povrch a teší sa väčšej popularite. Niektorí ju označujú za konšpiráciu, no autori novej štúdie, ktorí sa venujú problematike umelej inteligencie, naznačujú, že táto teória môže byť jedného dňa pravdivou, teda za predpokladu, že sa už tak nestalo.  

umela inteligencia zly AI rorobt
Zdroj: Lightspring / Shutterstock.com

“Vysokovýkonné AI systémy zmenia online priestor. Existuje výrazné a reálne riziko, že bez ďalších opatrení môže AI aktivita zaplaviť internet,” píšu výskumníci.  

Problém s umelou inteligenciou je, že už dnes zvládne vytvoriť realisticky vyzerajúci text, hlas a dokonca si vie vytvoriť aj realisticky vyzerajúceho avatara. Teoreticky, podľa názoru autorov štúdie, by nás vyspelejšia AI dokázala bez problémov oklamať a presvedčiť nás, že sa rozprávame so skutočným človekom.  

Umelá inteligencia dnes totiž dokáže jednoducho vyriešiť aj CAPTCHA test, teda test, ktorý bol navrhnutý tak, aby odlíšil “bota” od človeka.  

Ako tento problém riešiť?  

Výskumníci v práci črtajú budúcnosť, v ktorej by sme už viac nedokázali rozlíšiť, kto je človek a kto nie. Bez prísnych regulácií nás môže sofistikovaná AI zaplaviť realisticky vyzerajúcim, no aj tak bezvýznamným a prázdnym, obsahom. Jeden smer riešenia problému je doklad, ktorý by potvrdil, že sme skutočne ľudia.  

Autori štúdie tento doklad nazývajú, “doklad človečenstva”. Išlo by o dáta, ktoré by sa dali uložiť digitálne, napríklad v tvojom smartfóne alebo počítači. Následne by si tento doklad použil pri registrovaní sa do online služieb, napríklad do mailovej schránky alebo na sociálne siete.  

Doklad človečenstva by ti mohli vydať rôzne organizácie alebo by ich vydávanie mohla organizovať aj vláda. Autori štúdie vo svojej práci nejdú do detailov ohľadom toho, ako by doklad človečenstva mohol fungovať. V štúdii ale spomínajú, že by mohol byť vydávaný napríklad na rôzne identifikačné údaje, ako rodné číslo alebo iné. 

Overenie dokladu, ktorý potvrdzuje, že si človek, by mohlo prebiehať tak, že aj keď je doklad viazaný na tvoju osobu, neprezradí sa tvoja totožnosť. Výskumníci zároveň vysvetľujú, že okrem problému s botmi by sme vďaka tomuto mohli dokázať zabrániť aj tomu, aby si mimoriadne aktívny záškodník vytvoril na sociálnej sieti viacero účtov a z nich pridával nevhodné príspevky.  

teoria mrtveho internetu
Zdroj: DALL-E, Vosveteit.sk

Nápad má ešte veľa problémov

Autori štúdie síce veria, že takýto doklad totožnosti môže pomôcť vyriešiť problém vyspelej umelej inteligencie, no má aj viacero nedostatkov.  

“Ak sa dostaneme do bodu, kedy nám vláda vydá doklad, ktorý potvrdí, že sme skutočne ľudia, potom sa dostávame do sveta Blade Runnera,” vysvetľujú autori štúdie. 

Ďalším problémom je, že ak by mal človek postihnutie, ktoré by mu bránilo navštíviť úrad, potom by tento človek nemohol používať internet. Existuje aj veľa ďalších problémov, ktoré sa musia vyriešiť skôr, než by sa takýto doklad preniesol do praxe. Autori štúdie ale vysvetľujú, že môžeme nájsť iné, efektívnejšie a prijateľnejšie riešenie, ktoré nám umožní vyriešiť problém realistického AI obsahu.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre