Veda a výskum

Na čo skutočne slúžila mumifikácia? Nedávny objav nám približuje vieru v starovekom Egypte

Mumifikácia umožňuje telu zosnulého pretrvať aj tisíce rokov. Prečo tým boli Egypťania doslova posadnutí?

V januári tohto roku sa archeologickému tímu podarilo neďaleko Káhiry objaviť mumifikované ostatky muža menom Hekashepes. Predpokladá sa, že žil okolo roku 2300 pred Kristom. Tieto ostatky našli vo vápencovom sarkofágu v pohrebnej šachte, informuje portál The Conversation.

Ide o výnimočný objav, pretože ostatky sú na dobu, v ktorej bolo telo mumifikované, dobre zachované. Čo však vedci považujú za významnejšie je, že im prezrádza viac o viere starovekých Egypťanov. V piatom storočí pred Kristom grécky historik Herodotos popísal spôsob, akým Egypťania pripravovali svojich mŕtvych. Vo svojej práci opisoval vybratie mozgu cez nosné diery a extrakciu orgánov cez rez v brušnej časti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Následne rez balzamovači zašili a telo umyli vínom a korením. Následne ho vysušili pomocou natronu, látky ktorá sa využíva na absorpciu vlhkosti. V tejto substancii telo ležalo 70 dní. Následne ho obalili ľanovými obväzmi a uložili do rakvy. Keď Herodotos písal o mumifikácii, Egypťania ju praktizovali už vyše dvoch tisícročí.

Niektoré prastaré múmie sú zachované tak dobre, že vedci môžu skúmať aj ich tetovania. V tomto prípade sa však o mumifikáciu postaral suchý egyptský piesok. Ľudia sa tento prirodzený spôsob pokúšali replikovať, no spočiatku im to veľmi nevychádzalo. Vedci predpokladajú, že Hekashepes značí jeden z prvých úspešných pokusov umelej mumifikácie.

Viera starovekého Egypta

Ľudia v Egypte verili, že bez telesnej schránky, do ktorej by sa duša zosnulého mohla vrátiť, sa nemohli mŕtvi vrátiť a zúčastniť sa na hostinách. Ak bolo telo zničené či už prirodzenou dekompozíciou alebo inak, duša cestovala po svete ako zlý duch. Egypťania dušu človeka alebo skôr „duševnú esenciu“ označovali ako Ka.

Mumifikáciu zaviedli preto, aby mohli zachovať telo pre Ka. Predpokladá sa, že prvé metódy vznikli okolo roku 3100 pred Kristom. Táto technika zahŕňala obmotanie tela obväzmi namočenými v živici a iných látkach. Egypťania však nechávali zosnulému črevá, čo eventuálne viedlo k rozkladu tela. Čím sa však múmia Hekashepa líši?

Končatiny muža boli obviazané samostatne, aby mŕtvola pôsobila živšie. Zabalenej hlave namaľovali oči, ústa a tmavé vlasy. Egypťania však telo obalili zlatými listami, aby privodili ilúziu zlatej kože. Verilo sa, že zlatá je farba bohov. Egypťania verili tomu, že pozlátenie tela mŕtveho zabezpečilo ich božský status v posmrtnom živote.

Egypťania verili aj v to, že ak zosnulému venujú obety, najčastejšie v podobe jedla, v prípade núdze ho môžu zavolať na pomoc. Duše zosnulých mohli zároveň slúžiť ako sprostredkovatelia komunikácie medzi rodinou a Osirisom, ktorý bol vládcom podsvetia. Viera starovekých Egypťanov naznačuje lásku pre život a hlbokú vieru v to, že aj po smrti ostane duša existovať a nájde svoj pokoj na druhom svete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close