Na čiernom trhu sa objavilo 500-miliónov telefónnych čísiel z Facebooku spárovaných s používateľmi

Facebook opäť raz vzbudzuje pozornosť. Nie však v pozitívnom slova zmysle

Facebook sukromie a bezpecnost (1)
Zdroj: Vosveteit.sk, dlpng.com, Facebook

Facebook v súvislosti s ochranou dát niekoľkokrát v minulosti vzbudil pozornosť, a to nielen laickej verejnosti, ale aj tej odbornej. Dôvodom bolo, že boli rôznymi spôsobmi dostupné. Napríklad, ešte v decembri roku 2019 bolo možné dostať sa k dátam 267-miliónov používateľov prostredníctvom hackerského fóra. Nešlo však o ojedinelý prípad, bolo ich viac.

Viac ako pol miliardy používateľov

Najnovšie opäť raz sa spomína sociálna sieť v súvislosti s dátami používateľov, avšak nie v pozitívnom slova zmysle. Dôvodom je, že Telegram bot ponúkal 533-miliónov telefónnych čísiel, ktoré boli spárované s konkrétnymi osobami. Upozornil na to odborník na kybernetickú bezpečnosť, Alon Gal.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Na začiatku roka 2020 bola zneužitá zraniteľnosť, ktorá umožňovala vidieť telefónne číslo spojené s každým účtom na Facebooku, v dôsledku toho bola vytvorená databáza obsahujúcu informácie o 533 miliónoch používateľoch naprieč všetkými krajinami. Situácia bola výrazne podhodnotenou a dnes sa databáza stala oveľa znepokojujúcejšou…“ píše sa v publikovanom statuse nižšie.

Podľa dostupných informácií, bot predával telefónne čísla konkrétnych osôb po približne 20 dolárov / kus, a to aj napriek tomu, že dáta pochádzajú ešte z roku 2019.

telefone cisla_format
Zdroj: Alon Gal

Samotná transakcia mala prebiehať prostredníctvom možnosti vyhľadania telefonického kontaktu konkrétne používateľa. Rovnako fungovalo aj vyhľadanie čísla pomocou ID používateľa. Po uhradení poplatku, následne bola používateľovi sprístupnená požadovaná informácia, ak sa nachádzala v databáze.

Podľa publikovaných náhľadov bezpečnostným analytikom, telefónne kontakty Slovákov neboli dostupnými, čo sa však nedá povedať o používateľoch z Českej republiky, kde bolo touto cestou dostupných viac ako 1,3 milióna záznamov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre