Myslíš si, že tmavý režim šetrí batériu tvojho telefónu? Výskum ukazuje, že sme žili v omyle

Myslíš si, že tmavý režim šetrí batériu tvojho zariadenia? Najnovší výskum ukazuje, že efekt môže byť presne opačný! Môže za to používateľské správanie, ktoré nasleduje po tom, ako si zapneme tmavý režim.

Šetrič batérie môže spôsobiť problémy
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger), koláž: Vosveteit.sk

Prepínaš si často medzi svetlým a tmavým režimom na svojom zariadení, alebo nechávaš všetko na automatické nastavenie? Možno si myslíš, že ak preferuješ výlučne tmavý režim, že takto šetríš batériu, no najnovší výskum priniesol prekvapivé zistenia, ktoré by ťa mohli prinútiť zamyslieť sa, či robíš správne rozhodnutie. Vo všeobecnosti tmavý režim šetrí batériu, a to hlavne v prípade AMOLED/OLED displejov, keďže nie sú aktívne všetky pixely, ale je tam niekoľko ALE, na ktoré poukazuje server BBC.

BBC nedávno zverejnila článok venovaný tejto problematike. Podľa neho prepínanie medzi svetlým a tmavým režimom v aplikáciách alebo na webových stránkach má opačný efekt, než by si očakával.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Ak patríš medzi priaznivcov tmavého režimu, budeš možno prekvapený. Často sa totiž spája so šetrením batérie, čo je, ako sme vyššie už spomenuli, pravda len pri OLED a AMOLED displejoch, kde čierna farba nie je podsvietená.

Tmavy rezim internetovy prehliadac Google Chrome na mobile
Zdroj: flickr.com (srslyguys) (CC BY 2.0 DEED), Vosveteit.sk (úprava)

OLED displeje fungujú tak, že každý pixel svieti samostatne. Ak je čierny, je vypnutý, čo šetrí energiu. Naopak, LCD panely používajú podsvietenie celej obrazovky, aj keď zobrazujú čiernu. Preto na LCD paneloch tmavý režim energiu nešetrí vôbec.

Problém s jasom „neguje“ úsporu energie

Paradoxne však platí, že pri prepnutí na tmavý režim si mnohí používatelia zvyšujú jas natoľko, že úspora sa stráca. Pri svetlom režime máš jas zvyčajne nižší, najmä vo večerných hodinách.

Prekvapujúce je, že až 80 % používateľov si po prechode na tmavý režim manuálne zvyšuje jas, čo vedie k vyššej spotrebe energie. Ak používaš LCD obrazovku na báze IPS panelu, tmavý režim ti v podstate neprinesie žiadnu úsporu energie, iba možno mierne uľahčí očiam.

jas displeja smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

K tomuto záveru prišli po experimente, kedy požiadali účastníkov, aby si nastavili jas obrazovky na pohodlnú úroveň pri prezeraní domovskej stránky BBC Sounds v oboch režimoch. Výsledky ukázali, že v praxi tmavý režim nevedie k očakávanej úspore energie.

Samozrejme, ak by si používatelia neupravovali jas, aby lepšie videli obsah na obrazovke telefónu, tak by k úspore došlo. Podľa viacerých experimentov úspora energie (pri rovnakých podmienkach) sa pohybuje niekde medzi 3 až 9 % batérie. Tieto experimenty ale, bohužiaľ, neberú do úvahy prax a spotrebiteľské správanie, kedy majú používatelia tendenciu upraviť jas obrazovky po tom, ako si prepnú zo svetlého do tmavého režimu.

 

Tieto zistenia ukazujú, že spotreba energie pri online aktivitách je komplexnejšia, ako by sa mohlo zdať. Hoci tmavý režim môže byť užitočný na určitých typoch displejov, neplatí to univerzálne.

Dovoľ nám v súvislosti s touto témou, dať ti do pozornosti viacero nastavení telefónu, ktoré ti pomôžu odľahčiť batériu zariadenia.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre