Muž, ktorý šíril nenávistné prejavy na internete, spoznal svoj trest

Muž, ktorý šíril nenávistné prejavy na internete, vyhrážal sa a urážal druhých, spoznal svoj trest. Dostal 5-ročnú podmienku, ktorú ak poruší, poputuje do basy.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Internet je miestom, ktoré nám umožňuje cítiť sa anonymne. No len málokto vie, že na internete zanechávame digitálnu stopu, pomocou ktorej je možné vysledovať prakticky kohokoľvek vrátane aktivity v online priestore. Mnoho ľudí pod rúškom anonymity si myslí, že môžu robiť čokoľvek, a preto urážajú druhých, vyhrážajú sa podobne. Takto sa správal aj muž z Popradu, ktorý spoznal svoj trest za šírenie nenávistných komentárov, upozorňuje Polícia SR prostredníctvom Facebooku s odvolaním sa na spravodajský portál Sme.sk, ktorý na incident upozornil.

„Nepomohli ani výhovorky, že za počítačom sedel niekto iný“, hovorí polícia

Mladý Popradčan v zrelom veku mal záľubu na internete šíriť nenávistné komentáre a vyhrážky. To sa mu nakoniec stalo aj osudným. Vystupoval pod prezývkou „SPAĽOVŇA ŽIDÁKOV – SLNIEČKÁROV – LIBERÁLOV“. Polícia hovorí, že sa mu podarilo priradiť viac ako 90-príspevkov a nenávistných komentárov, za ktoré dostal 5-ročnú podmienku. Prezradila ho IP-adresa, z ktorej sa prihlasoval, doplňujú muži zákona.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Špecializovaný trestný súd odsúdil 41-ročného muža z Popradu, ktorý celé mesiace písal nenávistné komentáre plné vyhrážok a vulgarizmov. V diskusiách vystupoval ako anonym pod prezývkou „SPAĽOVŇA ŽIDÁKOV – SLNIEČKÁROV – LIBERÁLOV“.

Trestom za viac než deväťdesiat problematických výrokov je 5-ročná podmienka. Ak by s nenávistnými komentármi pokračoval, šiel by na 2 roky do väzenia. Polícia páchateľa stotožnila podľa IP adresy, z ktorej sa prihlasoval.“, vysvetľuje polícia.

Aj internet má svoje pravidlá

Tento muž, ktorý sa vyhováral, že nesedel za počítačom on, sa vyhrážal viacerým novinárom a používateľom v diskusiách. Jeho profil na spravodajskom webe Sme.sk pribudol len niekoľko týždňov po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

„Odsúdeného nezachránili ani anonymné konto v diskusiách, desiatky e-mailových adries na prihlásenie či výhovorka, že za počítačom nesedel on.“, hovorí polícia.

Tento prípade je dvihnutým prstom, že by sme nemali zabúdať na to, že na druhej strane počítača sedia rovnako ľudia a mali by sme sa k sebe správať slušne a s pochopením, hoci môžeme mať rôzne názory. Rovnako je to aj upozornenie pre šíriteľov dezinformácií a nenávistných prejavov, aby rozmýšľali nad svojím konaním.

„To by musela byť teda dosť dlhá žúrka, aby za štyri mesiace tá istá osoba mala prístup k týmto zariadeniam,“ okomentoval sudca..“, okomentoval výhovorky muža sudca.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre