SpravodajstvoVeda a výskum

Muskové slová okolo kolonizácie Marsu potenciálnych novousadlíkov určite nenadchnú, ale skôr vystrašia

Scharf nie je podľa slov, ktoré povedal Musk, ďaleko od pravdy

Elon Musk bezpochyby patrí medzi ľudí, ktorí menia svet pričom je dosť pravdepodobné, že zmení aj Mars. Jeden z jeho dlhodobých a ambicióznych plánov je nie len „jednorazová“ misia, ktorá by priniesla prvú ľudskú nohu na povrch Marsu, ale kolonizácia našej najbližšej susednej planéty.

Musk v minulosti dokonca hovoril o tom, že chce na Marse vybudovať kolóniu s 1-miliónom obyvateľov. Dopomôcť by mu mala k tomu vesmírna loď Starship, ktorú aktívne vyvíjajú inžinieri spoločnosti SpaceX. Musk sa dokonca vyjadril, že jednosmerná letenka musí byť dostupnou aj pre ľudí, ktorí nemajú na to dostatok prostriedkov. Dôvodom je, že ľudia tam nepôjdu na dovolenku, ale budovať nový svet. Neskôr vyplynulo na povrch, že letenka nebude tak lacnou, ako by si predstavovali bežný človek, stáť by mala do 200-tisíc dolárov. Druhým dychom však treba povedať, že by mala existovať aj schéma pôžičiek, ktoré tieto letenky spravia dostupnými. Otázkou však je, či bude o nej záujem. To však ukáže čas.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Priebeh kolonizácie

Nie tak dávno sme rozoberali priebeh očakávanej kolonizácie Marsu, ktorá by mala prebiehať vo viacerých vlnách. V prvých krokoch by malo byť pomocou lodí  Starship dovezený na planétu potrebný materiál. Následne by mala byť na planétu dopravená aj posádka, ktorá bude využívať nástroje z prvých misií, aby si zabezpečili prístup k zdrojom. V prvých fázach kolonizácie s ľuďmi,  by mali vesmírne lode slúžiť ako úkryt pred okolitým svetom, pokiaľ sa im nepodarí vybudovať použiteľné obydlia.

Otázkou je, podarilo by sa prvým Marťanom prežiť na planéte? Nuž, k tejto téme sa v minulosti vyjadril známy biológ a vedec, Caleb Scharf z univerzity Columbia University, ktorý Muskove plány prirovnal k šialenstvu. Minimálne v prípade, ak by sme nezaznamenali významný technologický pokrok.

Jeden z prvých problémov je bezpochyby radiácia, ktorej by boli obyvatelia vystavení. Dôvodom je veľmi tenká atmosféra a absencia silného globálneho magnetického poľa, ktorá vedie k zložitému a silnému prostrediu žiarenia častíc. Len pre zaujímavosť, radiácia, ktorú by prví Marťania dostali, je 20-krát vyššia, ako je maximálna povolená hodnota pre pracovníkov radiačnej energie v USA na základe ročnej expozície. Nehovor viac o ceste, počas ktorej sú kozmonauti rovnako vystavení radiácii. Na povrchu Marsu by bol človek vystavený radiácii o dávke 1Sv. V praxi to znamená, že pravdepodobnosť smrti na rakovinu u astronauta narastie z 1% na 5%. Hoci toto číslo nepredstavuje na prvý pohľad „veľké riziko“, tak stále nehovoríme o dlhodobom pobyte, ktorý je Muskovým cieľom. Nehovor viac o tom, že profesionálni astronauti sú školení tak, aby sa radiácii čo najviac vyhýbali, otázne je, ako budú školení bežní ľudia. Zároveň treba povedať, že radiácia nespôsobuje len rakovinu, ale radu ďalších ochorení. Scharf sa vo svojom príspevku v závere vyjadril, že prví obyvatelia buď zomrú, alebo si natoľko poškodia svoje neurologické funkcie, že jednoducho ohlúpnu.

starship porovnanie uvodny_opt
Zdroj: Twitter – Elon Musk

Scharf nie je podľa slov, ktoré povedal Musk, ďaleko od pravdy

Cnbc.com najnovšie poukazuje na slová Elona Muska, ktoré odzneli na online konferencii „Humans to Mars“, teda Ľudia na Mars. V rámci tejto konferencie odzneli vety, ktorá určite prví budúci obyvatelia našej susednej planéty nechceli počuť.

„Chcem zdôrazniť, že je to veľmi tvrdá a nebezpečná a ťažká vec, nie pre slabé povahy,“ ďalej dodal. „Existuje vysoká šanca, že zomriete, bude to ťažké, ale bude to skutočne nádherné, ak to vyjde.“

Zásadnou otázkou, ktorú musia vyriešiť, nie je samotná cesta na Mars

Musk ďalej v rámci konferencie hovoril o tom, že kým pošlú prvých novousadlíkov na Mars, tak prebehnú stovky misií, ktoré dovezú na obežnú dráhu Marsu satelity. Musk ďalej prezradil, že robia veľké pokroky v spojitosti s vesmírnou loďou Starship pričom za najväčší problém označil produkciu lodí. Ďalej prezradil, že zatiaľ čo rok dozadu nemali na ich výrobu dostatočné kapacity, tak dnes ich už majú dostatok a vedia ich vyrábať relatívne rýchlo. Zároveň však treba dodať, že v súčasnosti je táto vesmírna loď stále vo vývoji. Musk ďalej predpokladá, že prvý orbitálny let vyvíjanej vesmírnej lode okolo našej planéty môžeme najskôr očakávať po roku 2021.

Mesto na Marse
Zdroj: Bjarke Ingels Group

„Myslím si, že dostať sa na Mars, nie je základnou otázkou. Zásadnou otázkou je vybudovanie základne, vybudovanie mesta na Marse, ktoré je sebestačné,“ uviedol Musk.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close