SpravodajstvoVeda a výskum

Musk hovorí, kedy by sme sa mohli opäť ľudskou nohou poprechádzať po povrchu Mesiaca. Podarí sa to?

Spoločnosť SpaceX nedávno uzatvorila dohodu s americkou NASA, o vývoji pristávacieho systému.

V roku 2024 sa astronauti americkej vesmírnej agentúry, NASA, chystajú vrátiť sa na Mesiac. Ide o ambiciózny cieľ, no šéf spoločnosti SpaceX, Elon Musk tvrdí, že sa to dá stihnúť, píše portál CNBC.

„Postavíme veľké množstvo rakiet a veľké množstvo z nich havaruje, no myslím, že sa to dá stihnúť,“ vyjadril sa Elon Musk.

Len minulý týždeň sa spoločnosti SpaceX podarilo získať od NASA takmer 3-miliardy amerických dolárov, ktoré spoločnosť využije na vývoj pristávacieho modulu pre ľudskú posádku. V dohode, uzatvorenej s americkou NASA, sa píše, že SpaceX postaví variáciu svojej rakety Starship, ktorú testovali v Texase. Prototyp Starship vykonal niekoľko úspešných testovacích letov, no posledné štyri pokusy o pristátie skončili explóziou.

„Je to veľká česť, byť vybraný agentúrou NASA, aby sme vrátili ľudí na Mesiac. Na mesiaci ľudstvo nebolo takmer polstoročie. To je príliš dlho. Musíme sa tam vrátiť a mať na Mesiaci permanentnú základňu,“ tvrdí Musk.

Musk zároveň dodáva, že okrem základne na Mesiaci by sme mali postaviť aj mesto na Marse, aby sa z ľudstva stala multiplanetárna civilizácia.

„Nechceme byť jedny z tých jednoplanetárnych civilizácií, chceme byť multiplanetárnou civilizáciou,“ vyjadril sa Musk.

Z Mesiaca na Mars

Podľa Muskových odhadov bude vývoj rakety Starship stáť 5-miliárd dolárov. Spoločnosť SpaceX avšak neuverejnila, koľko peňazí doteraz na raketu minula. Zmluva s americkou NASA im ale do značnej miery pomôže. Musk sa vyjadril, že donedávna bol vývoj projektu Starship financovaný interne, čo znamená, že bol pre nich mimoriadne nákladný.

„Táto raketa je oriešok. Snažíme sa vytvoriť rýchlu a opakovane použiteľnú raketu, no ak chceme zaviesť revolúciu vo vesmírnom cestovaní, naša raketa by mala byť v prvom rade spoľahlivá,“ dodáva Musk.

Musk je známy svojimi revolučnými nápadmi. Práve vyššie spomínaná raketa Starship by mala dopraviť prvých ľudí na Mars. Musk sa zároveň vyjadril, že do roku 2050 by chcel poslať na červenú planétu milión ľudí. S Muskovym ambicióznym plánom sa ale nesie aj vlna kritiky. Už dávnejšie sa vyjadril, že na Mars sa môžu dostať aj chudobnejší ľudia, no svoj dlh si budú musieť odpracovať. Niektorí veria, že by sa z Marsu mohla stať planéta väzňov.

Ak sa však pozrieme na veci realistickejšie, najprv sa ľudia musia na Mars dostať a až potom môžeme myslieť na to, ako tam postaviť mesto. Tie najoptimistickejšie odhady hovoria o tom, že na Mars by sa ľudia mohli dostať okolo roku 2030.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close