Môžu mobilné vysielače mimozemšťanom prezradiť, kde sa nachádzame?! Takáto je odpoveď!

Vedci sa pozreli na zaujímavú tému, a to, či mobilné vysielače, ktoré pokrývajú Zem, môže prezradiť inej inteligentnej civilizácii, kde s nachádzame.

mimozemstan ufo
Zdroj: adike / Shutterstock.com

Mobilné telefóny sú tak bežné, že si len málokto uvedomuje, ako vlastne fungujú. Proste fungujú a veľa nám toho umožňujú, niekedy však dokážu aj potrápiť. Kľúčom k ich fungovaniu je obrovské množstvo vysielačov rádiových signálov, ktoré sa nazývajú mobilné vysielače. Tieto vysielače pokrývajú veľkú časť zemského povrchu, najmä oblasť veľmi obývaných miest a nepretržite vysielajú mikrovlnné signály. S takým množstvom mobilných vysielačov, ktoré vysielajú také množstvo rádiových signálov, sa dá položiť otázka, či by tieto signály mohla zachytiť cudzia civilizácia, píše universetoday.com.

Môžu mobilné vysielače prezradiť inteligentnú civilizáciu?

Odpoveď na túto otázku bola nedávno zverejnená v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society a stojí za prečítanie. Práca začína pozorovaním toho, ako sa menili rádiové signály vysielané do vesmíru. V 20. storočí väčšina rádiových vysielaní pochádzala z komerčných rozhlasových a televíznych staníc. Teraz sú ale tieto prenosy zatienené prenosmi mobilných komunikácií. A hoci vojenské radarové vysielania sú stále najvýkonnejším zdrojom rádiového šumu z našej planéty, tak mobilné vysielače už zaberajú druhé miesto.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Každý mobilný vysielač vysiela rádiový signál s výkonom 100 až 200 wattov. S ohľadom na celkový počet vysielačov a množstvo unikajúcich rádiových signálov, ide o niekoľko gigawattov vysielaných do vesmíru. Ak predpokladáme, že cudzia civilizácia má sofistikovanú rádiovú astronómiu podobnú našej, ako je napríklad Event Horizon Telescope, potom by sme sa mali dostať do jej dosahu vo vzdialenosti približne do 12 svetelných rokov. Inými slovami, objaviť by nás mohli civilizácie bývajúce pri hviezdach ako Alpha Centauri, Barnardova hviezda či HD 95735, ak tam existujú.

Odhaliť signál nie je ale také jednoduché, ako sa môže zdať

Avšak, to závisí na tom, kde sa cudzia civilizácia v našom nebi nachádza. Mobilné vysielače väčšinu svojej rádiovej energie vysiela rovnobežne s povrchom Zeme, takže signál vysielača je najsilnejší vtedy, keď vysielač vychádza alebo zapadá pri pohľade z mimozemskej hviezdy. A vzhľadom na to, že väčšina veží je na severnej pologuli planéty, mimozemská hviezda nasmerovaná na severnú pologuľu dostane silnejší signál ako hviezda nasmerovaná na južnú pologuľu.

Ďalšou komplikáciou je, že signály z vysielačov sa líšia a prekrývajú sa takým spôsobom, že cudzia civilizácia by nevedela rozoznať žiadne konkrétne správy. Nemusíte sa preto obávať, že niekto cudzí z inej planéty počúva vaše osobné telefonické rozhovory. S istotou vieme povedať, že tomu tak nie je. No vráťme sa späť k téme. Cudzia civilizácia by mohla použiť tieto signály na to, aby zistila niektoré zaujímavé veci o Zemi. Keďže rozloženie vysielačov zhruba zodpovedá rozloženiu obyvateľstva, cudzia civilizácia by bola schopná zistiť, ako je rozmiestnené po planéte ľudstvo. No tam to nekončí. Ďalej by mohla získať informácie o rotácii a sklonu zemskej osi. Tiež by získala informácie o rozmiestnení pevniny Zeme a mohla by študovať, ako sa mení plynúcim časom rozloženie obyvateľstva.

Tento výskum má však aj ďalšie dôsledky a otázky. Ak by sa naše pozemské signály dostali k cudzej civilizácii, mohli by sme potenciálne prijať signály od nich aj my. To by mohlo mať významné následky pre ďalší vývoj a komunikáciu s cudzou inteligenciou.

Okrem toho, to, že sme schopní vysielať signály do vesmíru, upozorňujeme na to, že sme vlastne aktívnymi hráčmi v hľadaní cudzieho života. Tým, že vysielame signály do vesmíru, ukazujeme, že sme ochotní komunikovať s cudzou inteligenciou, a že aktívne hľadáme náznaky života inde v galaxii.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre