Môže sa v našej Slnečnej sústave nachádzať sonda, komunikujúca s blízkou sústavou?

Nová štúdia predpokladá, že život vo vesmíre existuje a ukazuje, kde by sme ho mohli nájsť.

Nachádza sa v našej sústave mimozemská sonda?
Zdroj: ESO

Už to bude sedemdesiat rokov, čo sa frustrovaný fyzik, Enrico Fermi, opýtal otázku, ktorá zmenila pátranie po živote mimo Zeme. „Kde sú všetci?“ Tak znela otázka, ktorá v hlavách vedcov znie aj doteraz.

Fermi sa opieral o Drakeovu rovnicu, spôsob, ako zistiť približný počet inteligentných civilizácií v galaxii, napríklad aj tej našej. Výsledky hovorili, že Mliečna dráha by mala prekypovať životom, no prax je úplne iná. Za posledných 70 rokov sme neobjavili jediný dôkaz o tom, že život môže existovať aj mimo planéty Zem, píše portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

To sa však môže zmeniť. Podľa nového výskumu by sme mohli zistiť, či sme vo vesmíre sami, tak, že upriamime naše pátranie na nejakú konkrétnu vec. V tomto prípade navrhujú vedci zamerať sa na našu Slnečnú sústavu a zistiť, či sa podarí zachytiť vysielanie, ktoré nemá pozemský pôvod.

Ich výskum sa opiera o teóriu, že mimozemské civilizácie existovali oveľa dlhšie, ako ľudia a za ten čas už stihli vytvoriť akúsi komunikačnú sieť. Existuje preto možnosť, že sa v našej sústave nachádza mimozemská sonda. Tá by podľa výskumu, publikovaného vo vedeckom časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, mohla komunikovať so sústavou Wolf 359.

Tá sa od nás nachádza približne 7 svetelných rokov a je treťou najbližšou sústavou pri nás. Prvou je Proxima centauri a druhou Barnardova hviezda. Sústava Wolf 359 sa podobá na Proximu centauri a astronómovia špekulujú, že by sa v nej mohli nachádzať dve planéty. Či sú obývateľné zatiaľ nie je známe.

V roku 2014 vznikla štúdia, ktorá sa stala ďalším stavebným kameňom pre novú teóriu. V tejto štúdii autori teoretizovali, že vyspelá civilizácia môže v jednom bode vytvoriť sondy, ktoré sa dokážu samé rozmnožovať. Ide o koncept, známy pod menom von Neumannov stroj. Tieto sondy by mohli byť zostrojené pre mierové preskúmanie vesmíru.

Sondy v každej sústave?

Ak sa takýto stroj podaril hypotetickej civilizácii postaviť, potom by sa mohla sonda nachádzať pri každej hviezde v galaxii, dokonca aj pri Slnku.

„V rámci našej hypotézy predkladáme myšlienku, že existujú sondy, ktoré obývajú každú hviezdu v Mliečnej dráhe. Ak by tieto sondy existovali, s najväčšou pravdepodobnosťou by sme ich našli na takzvanej solárnej gravitačnej línii – presne oproti sústave s ktorou komunikujú,“ vysvetľuje Michael Gillon.

Solárna gravitačná línia našej sústavy sa nachádza veľmi ďaleko, viac ako 550 astronomických jednotiek od Slnka. Ak by sa tam nachádzala sonda, bolo by mimoriadne náročné ju odhaliť. Vedci však zistili, že Wolf 359 sa nachádza v ideálnej pozícii, relatívne k naše sústave a sonda by mohla vysielať pravidelne, raz za rok.

Vedci sa zamerali na túto sústavu a pátrali po stopách akejkoľvek komunikácie. Výsledky však boli nulové. Autori štúdie ale tvrdia, že interpretácia ich výsledkov je náročná a existuje množstvo teórií, ktoré by dokázali výsledky interpretovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre