Môže magnet vážne poškodiť náš smartfón? Pozrite sa, ako to v skutočnosti je!

Môžete priblížiť magnet k vášmu smartfónu? Pozrite sa na odpoveď k tejto otázke a zistite či nejde len o mýtus.

smartfon pozor
Zdroj: Pixabay.com (USA-Reiseblogger) / Vosveteit

Skúšali ste niekedy priblížiť magnet k vášmu smartfónu? Možno aj vám bolo niekedy v minulosti povedané, aby ste to jednoducho nerobili. Medzi používateľmi smartfónov a telefónov vo všeobecnosti totiž panoval názor, že magnety v ich blízkosti ich dokážu trvalo a vážne poškodiť. Ako však veľmi dobre viete, svet technológií je plný mýtov a informácií, ktoré si len prenášame z generácie na generáciu. Ako je to teda s povestným magnetom, ktorý sa dnes dokonca nachádza na príslušenstve priamo pre telefóny? Objasnenie celej tejto situácie nám prináša portál howtogeek.com. A ak vás zaujíma, ako to s touto situáciou skutočne je, ste na správnom mieste. Teraz si to totiž vysvetlíme spoločne.

Dokáže magnet poškodiť náš smartfón?

V prvom rade si povieme, že naše smartfóny v sebe neobsahujú žiadne magnetické médiá, pevné disky alebo podobne, ktoré by mohli byť potenciálne poškodené. Práve ak by obsahovali niektoré z týchto súčastí, ich poškodenie by mohlo byť v prítomnosti silnejšieho magnetu vážnejšie a takmer stopercentné. Aj napriek tomu môžeme povedať, že niektoré magnety dokážu naše telefóny poškodiť, iné zasa nie. Prejdeme však k tejto problematike od začiatku a vysvetlíme si najčastejšie situácie, kedy sa magnet priblíži k mobilu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Samsung Galaxy TAB 8_displej_spodna stena_magnety na pripojenie ku klavesnici
Zdroj: Vosveteit.sk

Aj vy máte možno vo svojom aute držiak na telefón, ktorý v sebe obsahuje magnet. Rovnako možno vlastníte magnetický ochranný obal na svoje zariadenie. Aj v takomto prípade váš model prichádza do priameho stretu s magnetom, ktorý môže znamenať minimálne riziko. Ak by však všetky magnety mali znamenať poškodenie zariadenia, nemohli by sme využívať napríklad ani technológiu MagSafe pre nabíjanie, ktoré samozrejme magnety využíva. V takomto prípade však žiadne poškodenie nášho zariadenia nehrozí.

Samozrejme, ak by ste vystavili smartfón extrémne silným magnetom, aké sa napríklad využívajú v medicíne alebo priemysle, tak by mohlo dôjsť k trvalému poškodeniu zariadenia. Z magnetov, ktoré sú bežne dostupné a prítomné v rôznej elektronike, hrozby neplynú.

Aké poškodenie nám môže hroziť?

Nie je to pravidlom, no aj napriek tomu sa môže stať, že magnet naše zariadenie dočasne poškodí. Nejde však o permanentný stav a skôr sa rozprávame o situácii, kedy budú niektoré súčasti nášho smartfónu ako keby zmätené. V zariadeniach totiž častokrát nájdeme menšie magnety, ktoré slúžia napríklad k stabilizácii obrazu kamery. V takomto prípade sa pri priblížení silnejšieho magnetu môže stabilizácia obrazu dočasne poškodiť, no nejde o nič, čo by sa časom neupravilo.

Recenzia Honor 70 kamerovy modul
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako do problémov môže prísť aj kompas v našom zariadení, ktorý sa môže dočasne zmiasť a nemusí správne fungovať, resp. určovať smer. Žiadny problém však nespôsobí priblíženie zariadenia k slabšiemu magnetu. Aby teda sme naozaj pocítili problémy, museli by sme svoj smartfón vystaviť naozaj silnej príťažlivosti. Všetky problémy sa zároveň zvyčajne vyriešia okamžite vo chvíli, kedy sa magnet od zariadenia oddiali.

Verili ste mýtu o magnetoch a telefónoch doteraz aj vy? A zažili ste už niekedy problém spojený s touto situáciou? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre