Môže gravitácia sama o sebe vytvoriť svetlo? Nová štúdia prichádza s úplne novým fenoménom

Vedci sa pozreli na vesmír len zlomok sekundy po veľkom tresku. Našli stopy doteraz nepoznaného fenoménu.

Je naše hápanie gravitácie nesprávne?
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Gravitácia je sila, ktorá nás drží nohami pevne na Zemi a našu planétu na obežnej dráhe okolo Slnka. Môže však táto sila sama o sebe vytvoriť svetlo? Nový výskum priniesol nečakanú odpoveď.

Krátko po Veľkom tresku, predpokladanom počiatku vesmíru, všetko vyzeralo inak. Vesmír bol oveľa menší a hustejší. Portál Universe Today píše, že v takýchto podmienkach mohli existovať vlny gravitácie, ktoré otriasli časopriestorom do takej miery, že vznikla radiácia. Nová štúdia vedcov pritom pracuje s fenoménom rezonancie, s ktorým sa stretávame každý deň.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predstavte si, že sedíte na hojdačke. Vieme, že ak chceme ísť vyššie, musíme nohami kmitať v určitej frekvencii, inak sa naše hojdanie zastaví. V tomto prípade naše nohy slúžia ako externá „pumpa“. Ak sa zladíme s frekvenciou systému, teda nášho tela sediaceho na hojdačke, pohyb nôh dokáže tomuto systému dodať energiu a teda spôsobiť to, že sa budeme hojdať silnejšie.

Vo vedeckých kruhoch v tomto smere hovoríme o parametrickej rezonancii a autori novej štúdie sa domnievajú, že tá mohla existovať veľmi krátko po Veľkom tresku. Evolúcia vesmíru do dnešného štádia prebiehala v niekoľkých krokoch. Jedným z období bola kozmická inflácia, počas ktorej sa vesmír rapídne nafúkol do dnešných rozmerov.

Podľa súčasných modelov prebehla kozmická inflácia ani nie sekundu po Veľkom tresku. Čo sa však týka konca kozmickej inflácie, vedci majú dôvod predpokladať, že išlo o chaotické obdobie. Podľa ich novej teórie sa mohli gravitačné vlny predierať z jednej časti vesmíru na druhú. Gravitačné vlny sú mimoriadne slabé, no v počiatkoch vesmíru mohli byť oveľa silnejšie.

Autori výskumu sa domnievajú, že mohli vzniknúť aj špeciálne typy gravitačných vĺn, ktoré stáli na mieste, akoby zamrznuté v priestore. Tieto regióny predstavovali obrovské množstvo gravitačnej energie. Výskumníci naznačujú, že v týchto regiónoch mohlo vzniknúť elektromagnetické pole, ktoré časť svojej energie vylučovalo aj prostredníctvom radiácie. Tým mohlo vytvoriť svetlo.

Vytvorila gravitácia svetlo?

Výskum vedcov teda naznačuje, že gravitácia mohla priamo viesť ku vzniku svetla. Vo fyzike ide o úplne nový druh fenoménu. Autori podotýkajú, že v dnešnom vesmíre už neexistuje nič, čo by mohlo viesť k zopakovaniu podobných procesov. Modely však naznačili, že krátko po Veľkom tresku, v zlomkoch sekundy, by sme vesmír vôbec nepoznali.

Gravitáciu považujeme za jednu zo základných síl, s ktorými sa stretávame každodenne. Napriek tomu má stále svoje záhady, ktoré bránia vedcom v pochopení tejto sily. Jednou zo záhad je napríklad to, či sa gravitácia nejakým spôsobom menila od počiatku vesmíru až po dnešný deň. To sa pokúšali v minuloročnej štúdii vedci zistiť. Ak by sa gravitácia postupom času menila, znamenalo by to že Teória relativity, najlepšia teória na opísanie kozmických interakcií, je neúplná.

Einsteinova teória relativity pomohla zmeniť spôsob, akým sa na vesmír okolo nás pozeráme. Práve preto bola dlhé roky tvrdo skúšaná, no zakaždým sa jej podarilo uspieť, aj v prípade minuloročnej štúdie. Do pozornosti dávame aj tento článok, ak sa chcete dozvedieť viac.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre