Veda a výskum

Môže človek prežiť v padajúcom výťahu, ak v poslednej chvíli vyskočí?

Možno ste už aj vy počuli, že výskok v poslednej sekunde vás vie zachrániť pred smrťou, ak sa ocitnete v padajúcom výťahu. Je to však pravda?

Možno ste už aj vy počuli o tom, že ak sa ocitnete v padajúcom výťahu, výskok v poslednej sekunde vám môže zachrániť život. Do tejto situácie sa určite nechce dostať nikto, no keby sa stalo, môže vás táto taktika zachrániť? Nad touto otázkou sa zamýšľal aj portál The Conversation.

Kľúčové je v tomto prípade uvedomiť si, že s padajúcim výťahom padáte aj vy. Znie to logicky, no dôležitejším je v tomto prípade koniec. Keď výťah s rachotom narazí na prízemie, jeho pohyb náhle skončí a rovnako aj ten váš. Ak však vyskočíte v poslednej sekunde, v skutočnosti padáte o niečo pomalšie, než k zemi rútiaci sa výťah.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď vyskočíte, vzhľadom na podlahu výťahu sa pohybujete smerom nahor a rýchlosť, ktorou sa pohybujete týmto smerom, sa odčíta od celkovej rýchlosti, akou padáte smerom nadol. Môže o znieť komplikovane, no stále platí, že na prízemie dopadnete o čosi pomalšie. Či to však pomôže a zachráni váš život je otázne. Do veľkej miery totiž závisí od toho, z akej výšky padáte.

Záchrana v padajúcom výťahu

Ak máte postavu atléta a dokážete vyskočiť 70 cm do výšky, potom by vám pád z prvého poschodia nemal robiť žiaden problém. Na správne načasovanie skoku síce budete mať menej ako sekundu, no ak sa vám to podarí, pád z výšky približne 3 metrov by ste správne načasovaným skokom pocítili ako skok z 80 cm.

Ak by výťah padal z tretieho poschodia, čo je približne 9 metrov, situácia je o čosi problematickejšia. Vďaka správne načasovanému skoku v tomto prípade môžete cítiť rovnaký náraz, ako keby ste skákali z výšky 4,7 metra. Pád z takejto výšky so sebou nesie riziko zlomenín, no pravdepodobne by ste dokázali prežiť. Ak by ste však dopadli nesprávne, potom hrozí aj smrť.

Výťah sa ale môže odtrhnúť aj vyššie, povedzme v piatom poschodí, čo predstavuje výšku približne 15 metrov. V tomto prípade máte na reakciu len 1,7-sekundy, no situácia nevyzerá vôbec dobre. Ak aj vyskočíte v správnej chvíli, stále to bude, akoby ste padali 9 metrov, čo je tak 50/50 medzi životom a smrťou. Ak sa však výťah zrúti z väčšej výšky, vaše šance na prežitie sa blížia k nule.

Dokážete odhadnúť správny moment?

Samozrejme, že vyššie uvedené príklady platia jedine v prípade, ak by všetko vyšlo perfektne. Ak sa ocitnete v padajúcom výťahu, strach hrá obrovskú úlohu. Na rozhodnutie máte len sekundu alebo menej a navyše, musíte moment výskoku odhadnúť naozaj bezchybne. Ak sa rozhodnete vyskočiť neskôr, podlaha výťahu už narazila na prízemie a spolu s ňou aj vy. Ak vyskočíte príliš skoro, potom si môžete hlavu udrieť o strop výťahu a stratíte rýchlosť, ktorá je na prežitie kľúčová.

Ďalším problémom je, že prízemie nevidíte. Môžete to síce odhadnúť, no musíte mať šťastie na svojej strane, aby sa vám to podarilo. Ak si však zachováte chladnú hlavu a máte dokonalý odhad, ani zďaleka nie ste za vodou.

V prípade padajúceho výťahu totiž gravitácia ťahá podlahu smerom od vás. Ak sa teda chcete od nej odraziť, budete sa musieť chytiť zábradlia alebo hocičoho iného.

Nebudeme vám klamať, ak by ste sa náhodou ocitli v najhoršej variante tejto situácie, vaše šance nie sú bohvieako vysoké. Dobrou správou ale je, že moderné výťahy majú niekoľko bezpečnostných poistiek, ktoré vás v prípade nehody zachránia, napríklad niekoľko ťažných lán alebo elektromagnetické brzdy. Nemusíte sa preto báť dnes večer nastúpiť do výťahu, ako pôjdete domov z bujarej oslavy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close