APLIKÁCIE A HRYAutáNávody

Mnohí na tieto užitočné funkcie aplikácie Waze zabúdajú. Používate niektoré z nich?!

Pozrite sa na tieto funkcie aplikácie Waze, ktoré nie sú medzi používateľmi moc známymi. Zefektívnite nimi prácu s navigáciou!

Navigácia Waze aktuálne patrí medzi najpopulárnejšie navigácie na trhu. Dôvodom je ich veľká komunita používateľov v kombinácii s množstvom užitočných funkcií, ktoré sú nadpriemerne optimalizované. Mnoho funkcií je však pre širšiu komunitu „dobre schovanými“ v nastaveniach aplikácie v dôsledku čoho sú častokrát prehliadanými. To je aj jeden z dôvodov, prečo vám nižšie prinášame prehľad vybraných funkcií, ktoré stoja za pozornosť. Poďme sa na ne spolu teraz pozrieť.

Naplánujte si najvhodnejší čas, kedy by ste mali vyraziť na cestu

Keď dáte vyhľadať nejakú trasu, tak Waze vám navrhne niekoľko najvhodnejších alternatív, prostredníctvom ktorých sa dostanete v aktuálnom čase do cieľa najrýchlejšie. Vedeli ste však, že navigácia je vám schopná vyhľadať aj najvhodnejší čas, kedy by ste mali vyraziť na cestu? Môžete sa tak vyhnúť napríklad dlhým kolónam, či iným dopravným obmedzeniam. Navigácia je totiž schopnou zobrať do úvahy viacero premenných, ako sú napríklad historické dáta, ako vyzerala dopravná situácia na cestách vo vymedzených časoch v priebehu niekoľkých uplynulých dní. Funkciu oceníte najmä, ak cestujete na dlhšie vzdialenosti. Nájdete ju potom, ako dáte vyhľadať cieľovú adresu a kliknite na možnosť Neskôr. Aplikácia vám následne zobrazí odhadované časy, ako dlho vám potrvá cesta do cieľa v závislosti od času, kedy vyrazíte na cestu.

Vyhnite sa poplatkom na cestách

Ďalšia zo základných funkcií, prostredníctvom ktorej sa viete vyhnúť spoplatneným cestám, je možnosť vypnutia tohto typu ciest. Waze následne bude kalkulovať najvhodnejšie trasy na cestách, ktoré nie sú spoplatnené. Ide o šikovnú funkciu, ak ste „mestský vodič“ a v ojedinelých prípadoch vyrazíte napríklad do susedného mesta a nechcete kupovať na jednu cestu diaľničnú známku. Rovnako funkciu môžete využiť aj opačne a napríklad, pridať si do vyhľadávaní diaľničné známky iných krajín a podobne. K funkcii sa dostanete potom, ako si otvoríte Nastavenia prostredníctvom ozubeného kolieska v ľavom rohu a následne zvolíte možnosť Navigácia. Potom si budete môcť nastaviť, s ktorými cestami môže, resp. nemá Waze kalkulovať pri výpočtoch najvhodnejších trás.

Optimalizujte vyhľadanie trás podľa typu vozidla

Jednou z ďalších základných funkcií, ktorou mnohí opomínajú, je optimalizácia vyhľadávania ciest podľa typu vozidla, akým idú. Každé vozidlo má totiž iné preferencie a platí to obzvlášť v prípade elektrických vozidiel, či motocyklov. K funkcii sa dostanete potom, ako si otvoríte nastavenia a následne zvolíte možnosť Informácie o vozidle. Okrem iného si tu budete môcť nastaviť aj informácie o diaľničných známkach, ktorými disponujete, či o type paliva, ktoré potrebujete.

Waze Typ vozidla a optimalizacia trasy
Zdroj: Vosveteit

Zdieľajte vašu trasu

Jednou z ďalších užitočných funkcií, je zdieľanie vašej pozície s druhou stranou počas cesty do cieľa. Funkciu oceníte napríklad v prípadoch, keď idete na chatu za priateľmi, prípadne v iných obdobných situáciách. Dostanete s k nej potom, ako počas navigácie vyvoláte podrobnosti o vašej trase a následne zvolíte možnosť zdieľania jazdy. Osoba, s ktorou budete zdieľať jazdu, bude vidieť na mape, kde sa práve nachádzate.

Zapnite si upozornenia na prekročenia rýchlosti

Jednou z ďalších funkcií, ktorá patrí do kategórie užitočných, sú upozornenia na prekročenia rýchlosti. Rovnako ide o funkciu, ktorá vám ukáže statické merače rýchlosti. Dostanete sa k nej potom, ako si otvoríte nastavenia a zvolíte možnosť Tachometer. Funkcia rovnako umožňuje nastaviť si upozornenia pri prekročení limitu rýchlosti napríklad potom, ako ju prekročíte o  5km/h, 10km/h, 15km/h a podobne.

Waze upozornenia na prekrocenie rychlosti
Zdroj: Vosveteit

Prepojte si Waze s hudobnými aplikáciami

Počas šoférovanie, najmä počas dlhých jázd, si radi vypočujeme hudbu. Vedeli ste však, že Waze umožňuje prepojenie hudobných aplikácií s navigáciou?  Vďaka tomu nebudete musieť počas šoférovania opúšťať Waze a ísť do inej aplikácie, aby ste si napríklad prepli pesničku, či spustili nejaký album a podobne. Túto funkciu nájdete v nastaveniach pod položkou Hudobné prehrávače.

Waze prepojenie navigacie s hudobnymi prehravacmi
Zdroj: Vosveteit

Požiadajte o pomoc, keď ju potrebujete

Určite sa vám niekedy stalo, že počas cesty sa vám porúchalo auto. Ak máte šťastie, tak ide o drobnosť, ktorú viete vyriešiť na mieste, ak ide však o niečo s čím si neviete poradiť, tak môžete požiadať komunitu o pomoc. K funkcii sa dostanete potom, ako zvolíte možnosť nahlásenia udalosti na ceste a následne zvolíte možnosť Žiadosť o pomoc. V niektorých krajinách Waze umožňuje okrem iného kontaktovať aj asistenčné služby.

Pevne veríme, že sme vám dali do pozornosti funkcie, ktoré ste nepoznali. Poznáte aj vy iné a málo známe funkcie, ktoré pravidelne využívate? Dajte nám o nich vedieť nižšie v komentároch.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close