Veda a výskum

Mnohé znaky moderných miest poznali už starovekí Egypťania: Ako vznikali mestá dve tisícročia pred Kristom?

Výskum z roku 2016 nahliadol na počiatky plánovania rozvoja jednotlivých miest a všimli si mnoho spoločných znakov s mestami, ktoré existujú dnes.

Egyptské pyramídy a chrámy stoja do dnešného dňa ako odkaz silnej civilizácie, ktorá ich dokázala vytvoriť. Výskumníci z University of Chicago však vo svojej štúdii z roku 2016 dokázali, že staroegyptskí faraóni investovali nielen čas, ale aj prostriedky do strategického plánu rozvoja svojich miest.

Zároveň to boli Egypťania, kto ako prvý položil základy prvého mriežkového systému, ktorý sa využíval po celom kráľovstve. Dlhú dobu sa predpokladalo, že plán rozvoja miest pochádza od Grékov, no nové dôkazy poukazujú na to, že ho poznali Egypťania už v roku 2500 pred Kristom, teda ku koncu štvrtej dynastie Starého kráľovstva.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vtedajšie usadlosti ukazujú identicky položené domy pozdĺž hlavnej ulice, ktoré sledujú tvar písmena L. Predpokladáme, že v týchto domoch žila komunita kňazov a personálu, ktorí sa starali o údržbu hrobky kráľovnej Khentkawes, ležiacej oproti usadlosti“ vysvetlila Nadine Moeller, z inštitútu Oriental Institute.

Jej obšírna práca sa zaoberá vznikom urbanizmu v spoločnosti, ktorej podľa viacerých expertov vládol život na dedine.

„Naša štúdia ponúka kľúčové dôkazy, ktoré majú potenciál zmeniť spôsob, akým antropológovia a historici vnímajú Egypt a iné antické civilizácie,“ tvrdí Gil Stein, riaditeľ inštitútu.

Strategický plán mestského rozvoja

V rámci vedeckej práce Moeller a jej tím preskúmali pôdorysy miest, ktorých výstavbu regulovala vládnuca vrstva. Následne historické záznamy porovnali so satelitnými fotografiami. Pre potreby štúdie sa zamerali aj na komunitu Lahun, v ktorej podľa historických prameňov sídlili správcovia a kňazi. Tí mali za úlohu starať sa o pyramídu a pohrebný koncept faraóna menom Senwosret II., ktorý žil v rozmedzí rokov 1870 do roku 1831 pred Kristom. Táto komunita ležala približne 60 km od mesta Memphis.

„Starovekí Egypťania replikovali pôdorys pre rodinné domy a v prípade potreby postavili ďalšie domy. V podstate dokázali vytvoriť mesto pre určitú komunitu ľudí. Išlo predovšetkým o štvorcové domy, ktoré boli úhľadne zoradené pozdĺž hlavných ulíc, ktoré boli na seba kolmé,“ vysvetlila Moeller.

Usadlosť Lahun bola domovom pre rôzne vrstvy obyvateľstva. Ako už bolo spomenuté, v tejto komunite žili kňazi a správcovia, ktorí sa starali o pohrebný komplex. Zároveň sa tu nachádzal starosta, ktorý býval vo veľkom dome obklopenom stenou. Okrem toho tu žili bohatí, ktorí bývali vo veľkých sídlach a bežný ľud žil v malých domoch.

V mriežkovej štruktúre vzniklo aj mnoho ďalších komunít, ktorých úloha sa výrazne líšila. Predpokladá sa, že vládnuca vrstva zakladala mestá so špecifickou úlohou a keď vláda zanikla, spravidla zanikli aj mestá.

Štúdia však dáva do pozornosti to, že mnoho vecí, ktoré si spájame s plánovaním moderných miest existovalo aj v starovekom Egypte. Veľa komunít žilo v dedinách, ktoré sa skladali z rovnakých domov, rovnako ako sa dnes plánujú veľké predmestia, napríklad v Spojených štátoch. Hoci ľudia žili v identických domoch, interiér si prispôsobovali vlastným potrebám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close