SpravodajstvoTechnológie

Mladá Košičanka uspela v medzinárodnej súťaži EIT Health InnoStars Awards 2020. Nám sa ju podarilo vyspovedať!

Veronika Hudzíková, ktorá je autorkou projektu FaceRehab nám venovala niekoľko minút zo svojho času, aby nám bližšie priblížila svoj projekt

Na Slovensku bezpochyby žije mnoho šikovných ľudí, ktorí úspešne reprezentujú našu krajinu. Jednou z týchto osôb je aj autorka projektu FaceRehab, ktorá spolu so svojim tímom (Julia Matejova, Marek Haluska a Filip Hudzik) uspela v EIT Health Innostars Awards s projektom FaceRehab. Podarilo sa im obsadiť 2. priečku. Nižšie sme si pre vás pripravili s ňou krátky rozhovor.

Prosím, na úvod sa nám predstavte pár vetami, kto vlastne ste, a čomu sa profesne venujete? 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Volám sa Veronika Hudzíková a svet inovácií ma začal zaujímať ešte počas študentských čias na Technickej Univerzite. Pretvorenie nápadu do realistickej podoby ma neustále napĺňalo a to najmä v momentoch keď dané riešenie slúžilo na pomoc. Spoločne s tímom sme vytvorili unikátneho navigačného sprievodcu v interiéri, ktorého sme realizovali práve v priestoroch Východoslovenského múzea v Košiciach. Vytvorili sme tak interaktívneho sprievodcu expozíciou nie len pre bežného návštevníka ale najmä pre ľudí so zrakovým postihnutím za využitia mobilnej aplikácie a navigačného hlasového asistenta. Projekt Sám v Múzeu bol následne ocenení ako Sociálna Inovácia roka 2018. Nápadov ale nikdy nie je dosť, preto sa aktuálne venujem inováciám pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti a vývoja digitálneho rehabilitačného terapeuta pre ľudí s parézou lícneho nervu.

Nedávno ste uspeli v súťaži EIT Health Innostars Awards. Viete nám prosím v krátkosti predstaviť váš projekt bližšie?

Spoločne s tímom vyvíjame digitálneho rehabilitačného terapeuta v mobilnej aplikácii pre pacienta s obrnou tváre. Pacient tak namiesto cvičenia pred zrkadlom rehabilituje práve v mobilnej aplikácii, zatiaľ čo ho sníma mobilná kamera a analyzuje pohyblivosť tváre. Na základe takéhoto pravidelného cvičenia s aplikáciou, dokážeme ponúknuť progres priebehu liečenia či špecifikovať jednotlivé rehabilitačné cvičenia podľa zdravotného stavu daného pacienta. Takéto zdravotné dáta vieme ďalej poskytnúť neurológom, rehabilitačným doktorom aj fyzioterapeutom.

EIT 2020
Zdroj: EIT Health (pozn. redakcie: Veronika Hudzíková stojí napravo)

V čom vidíte najväčší potenciál vášho nápadu v porovnaní s konkurenčnými riešeniami, ak existujú?

Našou výhodou oproti konkurencií je práve využívaná technológia a algoritmy analyzujúce stav tvárovej pohyblivosti. V dnešnej dobe majú pacienti možnosť cvičiť pomocou YouTube videí, ktoré im ale neponúkajú žiadnu spätnú väzbu. Ak pacienti cvičia nesprávne a zapájajú do cvičenia aj nevedome iné tvárové svaly, môžu si vytvoriť takzvané synkinézy s trvalými následkami. Naše riešenia sa snaží synkinézam predísť práve komunikáciou s pacientom a upozornením na nesprávne cvičenie v reálnom čase.

Dovoľte sa mi opýtať, ako vás napadla myšlienka spojenia moderných technológií a snímanie tváre mobilnými zariadeniami?

Myšlienka vznikla počas rozhovoru, pri ktorom sme rozoberali problémy a nedostatky pri liečbe pacientov s našou konzultantkou fyzioterapeutkou Mgr. Júliou Matejovou. Pacienti s parézou lícneho nervu zvyčajne nedostávajú odbornú starostlivosť pri domácich cvičeniach mimo rehabilitačných sedení s odborníkom. Pri tom súčasťou ich liečby je práve nevyhnutnosť domáceho cvičenia. Veľakrát ale pacienti cvičia nedostatočne alebo nesprávne. Nehovoriac o obmedzeniach pri poskytovaní rehabilitácií počas prebiehajúcej pandémie. Práve táto doba poukázalo na to, ako veľmi potrebujeme zdigitalizovať liečebný proces a sprístupniť ho, hlavne v prípadoch kedy nám nie je umožnené fyzické stretnutie s fyzioterapeutom. Projekt FaceRehab tak dokáže tieto medzery na trhu vyplniť a pomôže tak zdravotníkom aj pacientom.

FaceRehab_nahlad aplikacie (1)
facerehab.eu

Váš nápad znie vcelku ako komplexná problematika. Pracujete na projekte sama, či pracuje na tomto projekte skupina ľudí? Ako dlho odhadom trvala realizácia vášho projektu do dnešnej podoby?

Na projekte pracujeme viacerí vrátane aplikačných vývojárov a fyzioterapeutky. Častokrát riešenie konzultujeme aj s doktormi. Projekt vznikol ako nápad na inovačnom dni v Košiciach koncom roka 2019, od vtedy sme ho ale pretvorili na fungujúci produkt, ktorý začíname klinicky testovať. To sa nám podarilo aj vďaka tomu, že sme boli vybraný z pomedzi stovky uchádzačov o európsky program Innostars Awards.

Zdroj:  EIT Health, tím FaceRehab,

Rád by som sa opýtal, zatiaľ čo väčšina z nás hľadá ako sa niečo nedá, tak vám sa podarilo nájsť cestu ako sa to dá. Aké prekážky ste museli prekonať na ceste k realizácii vášho projektu a v akej fáze sa aktuálne nachádzate?

Pri realizácii nám určite pomohla vytrvalosť, vízia a ochota robiť veci naviac. Snažili sme sa hľadať spôsoby podpory projektu aj na európskej úrovni, čo nám otvorilo možnosti konzultovať naše riešenia so skúsenými mentormi. Aktuálna pandemická situácia nám ale trošku skomplikovala plánované testovania produktu s pacientmi.

V minulosti ste uspeli s Vašim projektom aj v Paríži počas Innovation Day. Ako vás to posunulo dopredu?

Bola to pre nás úžasná skúsenosť súťažiť v Paríži s tými najlepšími tímami z prestížnych Univerzít v EÚ. O to viac sme sa tešili z výherného ocenenia. Veľkú podporu nám na súťaži preukázali hlavne doktori z rôznych oblastí, ktorý hodnotili takúto formu poskytovania zdravotnej pomoci ako unikátnu.

Júlia Matejová_2019_EIT
Zdroj:  EIT Health

Vrátil by som sa ešte k úspechu v rámci EIT Health Innostats Awards. Čo očakávate od úspechu v tejto súťaži a aké najbližšie kroky plánujete v súvislosti s vašim nápadom realizovať v najbližšej dobe?

Veľmi sa tešíme výhre v programe EIT Health Innostars Awards. Aj vďaka takýmto oceneniam projekt získava viac rozpoznania a príležitosti na Slovenskom, ale najmä Európskom trhu. Sme pripravení ponúknuť naše riešenie ďalej, pred investorov aj zákazníkov. Dúfame, že tak prinesieme novú inovatívnu digitálnu liečbu, ktorá bude pomáhať všetkým pacientom s obrnou tváre.

Dovoľte sa mi na záver opýtať, máte v rukáve ešte nejaké iné projekty, na ktoré sa môžeme tešiť?

S tímom sme sa venovali a venujeme inováciám vrátane R&D v rôznych oblastiach od sociálnej pomoci, priemyslu až po zdravotníctvo. Preto verím, že tento projekt nebude našim posledným a v budúcnosti prinesieme ďalšie zaujímavé inovácie. 🙂

Ďakujem veľmi pekne za Váš čas a držíme palce pri prinášaní ďalších projektov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close