Minulý rok ľudstvo prekonalo znepokojivý rekord: V atmosfére sme zaznamenali zatiaľ najväčší nárast metánu
Americký úrad NOAA varuje pred rastom skleníkových plynov v atmosfére našej planéty.
Americký úrad NOAA (pozn. redakcie: Národný úrad pre oceán a atmosféru) už druhý rok po sebe varuje o zvýšení hladín metánu v atmosfére Zeme. Metán sa radí medzi silné skleníkové plyny a po oxide uhličitom je druhým najväčším spúšťačom globálneho otepľovania, píše portál úradu NOAA.
Predbežná analýza poukázala, že minulý rok zaznamenali doteraz najvyšší nárast hladín metánu v atmosfére až o 17 ppb (pozn. redakcie: Parts per billion – Častíc na miliardu). Počas roku 2020 metán vzrástol o 15,3 ppb. Dnes sa v atmosfére nachádza 1 895,7 ppb metánu, čo je o 162% viac, než v atmosfére pred priemyselnou revolúciou. Úrad NOAA konštatuje, že emisie metánu sú za minulý rok o 15% vyššie, než v období 1984-2006.
Metán ale nie je jedinou látkou, ktorá zaznamenáva rastúci trend. Aj emisie oxidu uhličitého pokračujú v raste. Úrad dodáva, že už desať rokov po sebe sa hladiny oxidu uhličitého v zemskej atmosfére zvyšujú o viac ako 2 ppb. Monitorovanie atmosféry sa začalo pred 63 rokmi a oxid uhličitý je najrýchlejšie rastúcou látkou v našej atmosfére.
„Naše dáta ukazujú, že globálne emisie sa stále pohybujú nesprávnym smerom a to rapídnym tempom,“ vyjadril sa administrátor NOAA, Rick Spinrad.
Podľa jeho slov sú dôkazy konzistentné, nezvrátiteľné a hlavne alarmujúce. Spinrad navrhuje vytvoriť organizáciu, ktorá by sa dokázala adaptovať podmienkam a pripraviť sa na to, čo by mohlo prísť. Globálne otepľovanie je problémom, ktorý si ľudstvo už nemôže dovoliť ďalej odkladať. Tvrdí, že sa vyžaduje rýchla a rázna akcia, ktorá by odstránila jednu z hlavných príčin globálneho otepľovania, znečistenie atmosféry skleníkovými plynmi.
Obmedzenie emisií metánu
Metán ako skleníkový plyn, hrá nemalú úlohu v globálnom otepľovaní, no oxid uhličitý bol vždy hlavným spúšťačom klimatických zmien. Podľa informácií úradu NOAA ľudstvo minulý rok vypustilo do atmosféry približne 36-miliárd ton oxidu uhličitého. Čo sa týka metánu, za rovnaký čas sa do atmosféry uvoľnilo 640-miliónov ton.
Neprehliadnite
Predpokladá sa, že metán v atmosfére vydrží približne deväť rokov, zatiaľ čo oxid uhličitý bude viesť otepľovanie tisíce rokov. Množstvo oxidu uhličitého dnes zodpovedá hladinám uprostred epochy Pliocén, ktorá sa odohrala pred 4.3-miliónmi rokov. Počas tejto éry bola hladina morí vyššia o približne 20 metrov a teploty vyššie o 3 stupne Celzia, než pred priemyselnou revolúciou.
Oxid uhličitý ostáva v atmosfére našej planéty dlhšie, no metán zachytáva teplo oveľa efektívnejšie. Hladiny metánu v atmosfére teda vplývajú krátkodobo na proces globálneho otepľovania. Obmedziť emisie metánu je mimoriadne dôležitý nástroj. Prostredníctvom ktorého dokáže ľudstvo obmedziť globálne otepľovanie krátkodobo a spomaliť rýchlosť otepľovania, dodáva Spinrad.
Komentáre