Minulý rok alarmujúco vzrástol počet bakových trojanov. Naše smartfóny takémuto počtu útokov dlho nečelili!

Bezpečnostná spoločnosť Kaspersky hlási, že v minulom roku sa objavilo až o polovicu viac bankových trojanov, ako v roku 2021.

Na vzostupe sú bankové trójske kone
Zdroj: Pixabay (geralt), pngegg.com, Úprava: Vosveteit.sk

S príchodom novšieho a sofistikovanejšieho softvéru sa objavujú aj nové hrozby, ktorým musia naše zariadenia čeliť. Viacero bezpečnostných expertov neustále monitoruje situáciu v kyberpriestore a výnimkou nie je ani spoločnosť Kaspersky, ktorá sa venuje antivírovým softvérom. Počas minulého roka programy spoločnosti odhalili takmer dva milióny prípadov malvéru, či iného nežiadúceho softvéru.

Najväčšou hrozbou v online priestore sú takzvané bankové trójske kone, ktoré sú navrhnuté tak, aby sa dostali k vašim citlivým údajom z online bankingu a platobných služieb. Počas minulého roka zaznamenala spoločnosť Kaspersky približne 200-tisíc mobilných bankových trojanov, čo bolo oproti roku 2021 dvojnásobné množstvo. Zároveň išlo o najväčší počet prípadov za posledných šesť rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Táto štatistika zdôrazňuje fakt, že sa za poslednú dobu útočníci zameriavajú na mobilných užívateľov a čoraz viac ich zaujímajú naše platobné údaje. V rámci tejto snahy vytvárajú neustále nové druhy škodlivého softvéru, ktoré môžu napáchať buď väčšie alebo menšie problémy,“ píše Kaspersky.

Kyberútočníci častokrát šíria škodlivý softvér prostredníctvom oficiálnych a neoficiálnych obchodov s aplikáciami. Aj v Obchode Play môžeme nájsť niekoľko falošných aplikácií, ktoré slúžia ako sťahovače škodlivého softvéru. Spoločnosť Google proti podvodným aplikáciám bojuje, no útočníkom sa darí prekĺznuť cez prísne zabezpečenie obchodu.

V Obchode Play môžeme najčastejšie natrafiť na trójske kone sharkbot, anatsa/teaban, octo/coper či xenomorph. Všetky typy trójskych koňov sa maskujú za užitočnú aplikáciu. Trójsky kôň sharkbot sa napríklad maskuje často za správcu súborov.

Bankové trójske kone sú na vzostupe
Zdroj: Kaspersky

Je dobré dať si na tieto aplikácie pozor, no ak si náhodou stiahnete jednu, ktorá obsahuje malvér, sledujte aké povolenia si pýta. Aplikácia by nemala vyžadovať prístup k funkciám, ktoré normálne nevyužíva a častokrát tak dokážete odlíšiť legitímnu aplikáciu od tej falošnej.

„Napriek celkovému poklesu malvéru sa bankové trójske kone stávajú čoraz výraznejšou hrozbou. Z toho vieme vyčítať, že útočníkom ide hlavne o finančné obohatenie sa. Naše životy sa čoraz viac spájajú s technológiou a preto by sme si mali dávať oveľa väčší pozor na hrozby číhajúce v online priestore,“ píše Kaspersky.

Globálny boj proti škodlivému softvéru

Trójsky kôň, alebo iný druh malvéru sa do vášho telefónu nemusí dostať len cez podvodnú aplikáciu. Čoraz prominentnejšími sa stávajú aj vírusy, ktoré zneužívajú prirodzený spôsob, akým váš smartfón spracúva obrázkové prílohy v správach.

Lídri v oblasti smartfónov však neustále bojujú proti novým hrozbám a výnimkou nie je ani Samsung, ktorý po novom pridáva do svojich zariadení užitočnú funkciu, ktorá vás ochráni proti škodlivému softvéru. Je ňou takzvaný Message Guard, ktorý každú prílohu otvorí v „sandboxe“, teda v prostredí izolovanom od zvyšku smartfónu. Ak by sa v prílohe nachádzal vírus, zariadenie ho odstráni ešte skôr, ako sa stihne dostať do vášho zariadenia. Poteší zároveň to, že Message Guard pracuje na pozadí, a tak si jeho funkciu ani len nevšimnete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre