SpravodajstvoVeda a výskum

Minulý piatok 13. preletel v tesnej blízkosti Zeme asteroid, ktorý si nikto nevšimol

Asteroid 2020 VT4 preletel popri planéte nebezpečne blízko a pritom strhol jeden rekord

Minulý piatok 13. preletel popri Zemi asteroid, ktorý sa vyhol všetkým očiam, ktoré sa v tom čase upierali na oblohu. Zároveň ide o asteroid, ktorý preletel popri našej planéte nebezpečne blízko, len 400 km nad povrchom južnej časti Tichého oceánu, píše portál Science Alert.

Nakoniec bol záškodník odhalený, a to pomocou systému ATLAS (pozn. redakcie: Asteroid Terrestrial-impact Last Alret System). Jediným problémom je, že tento systém zachytil vesmírnu skalu až v sobotu ráno, približne 15-hodín po jej priblížení k Zemi. Astronómovia tvrdia, že rýchlo letiace asteroidy občas systém nezachytí, hlavne ak sa blížia zo slepého uhla, kde ich vďaka Slnku nevidno.

Neobjavený rekordman

Presne to bol prípad asteroidu 2020 VT4. Asteroid mohol byť veľký približne 10-metrov. Zároveň sa však tento asteroid stal našim rekordérom a odteraz drží ocenenie za najbližší prelet. Hravo tak prekonal ďalšieho rekordéra, ktorý sa tento rok objavil. 16. augusta sa ku nám dostal asteroid 2020 QG a okolo Zeme presvišťal vo vzdialenosti 3-tisíc km.

Asteroid 2020 VT4 však ostal nepozorovaný. Preletel popri Zemi vo vzdialenosti 400 km nad povrchom. V rovnakej vzdialenosti sa nachádza aj Medzinárodná vesmírna stanica. Astronómovia tvrdia, že ak by sa ľudia z oblasti Tasmánie pozreli na oblohu pred úsvitom, určite by mohli vidieť prelietajúci asteroid. Ten by sa na oblohe javil ako jasnejšia, rýchlo sa pohybujúca hviezda.

Prelet asteroidu sa však obišiel bez komplikácií. Žiadne satelity neboli počas neho poškodené a ak by aj asteroid dopadol na Zem, nespôsobil by žiadne výrazné škody. Astronómovia však tvrdia, že blízky prelet zmenil obežnú dráhu asteroidu. Predtým mu trval jeden obeh okolo Slnka 549 dní, po prelete je asteroid na dráhe, ktorá mu bude trvať len 315 dní.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close