SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Mimozemšťania, alebo kozmická anomália? Záhadný signál z jadra našej galaxie nemá vysvetlenie

Signál nemôžu vedci priradiť ani k tým najzvláštnejším objektom vo vesmíre.

Nedávno astronómovia zachytili pomerne nezvyčajný signál. Pochádza niekde zo stredu našej galaxie a objavuje sa, silnie a mizne neočakávane. Spočiatku si mysleli, že by mohlo ísť o netradičný typ pulzaru, no jedine preto, lebo neexistuje lepšie vysvetlenie. Môžu to byť mimozemšťania?

Vesmír je plný záhadných objektov. V tomto prípade si však vedci poriadne lámu hlavu, pretože signál priradili k rodine objektov, ktoré sami poriadne nechápu, no nie sú si ani istí tým, či patrí naozaj k nim, píše portál IFL Science. Napriek tomu sú do veľkej miery presvedčení, že tentokrát sa objav mimozemského života nekoná.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže čo je záhadný signál zač? Označuje sa ako ASKAP J173608.2-321635 a jeho objav bol popísaný vo vedeckej publikácii Astrophysical Journal. Jeho vysvetlenie by mohlo vedcom otvoriť nové dvere vo svete fyziky.

ASKAP (pozn. redakcie: Australian Square Kilometre Array Pathfinder) je vedecký nástroj, ktorý dokáže do detailov preskúmať veľké časti oblohy. Vedci sa takmer hneď zamerali na jadro našej galaxie, čo je sám o sebe fascinujúci región. Signál objavil študent z University of Sydney, ktorý si všimol, že na jednom obraze bol signál relatívne silný, zatiaľ čo na druhom chýbal.

„Najzvláštnejšou vlastnosťou signálu je jeho vysoká polarizácia. Znamená to, že svetlo osciluje len v jednom smere a ten smer postupom času rotuje,“ vysvetľuje Ziteng Wang, študent z University of Sydney.

Ďalšou, možno zvláštnejšou vlastnosťou je fakt, že sa intenzita signálu drasticky mení, alebo že sa objavuje, alebo mizne, úplne náhodne. Astronómovia priznávajú, že sa s ničím podobným doteraz nestretli.

Mimozemská civilizácia, alebo niečo zvláštnejšie?

Za uplynulých 9 mesiacov bol signál spozorovaný šesťkrát. Počas tohto obdobia „bol zapnutý“ po dobu rôznych časových intervalov. Niekedy trval deň, inokedy dva týždne. Optické teleskopy, ktoré sa pozreli na región, odkiaľ signál vychádzal, neobjavili nič. Niektorí vedci tvrdia, že sa optické teleskopy pozerali v zlý čas.

Zdroj signálu leží štyri stupne od galaktického stredu. Inými slovami, je príliš ďaleko na to, aby sa mohol spájať so supermasívnou čiernou dierou ležiacou v strede Mliečnej dráhy. Nachádza sa ale v regióne, kde je hustota hviezd výrazne vyššia. To znamená, že v regióne možno nájsť veľa hviezd, ktoré práve umierajú. Slovami vedcov, ide o ideálny región, kde môžeme pátrať po „nezvyčajných objektoch“.

Samozrejme astronómovia čelili aj otázke, či by mohlo ísť o mimozemské civilizácie. Tvrdia, že je to veľmi nepravdepodobné. Pásmo, v ktorom signál zachytili sa nepodobá na nič, čo ľudia vyrobili a nie je to ani v súlade s tým, čo by sme čakali od mimozemskej civilizácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close