Mimozemský život sa už možno na Zemi ukrýva: Kde by sme ho mali hľadať?

Nová štúdia naznačuje, že v drobných zrnkách kozmického prachu sa môžu nachádzať stopy primitívneho života.

Nachádza sa život pod ľadovou škrupinou mesiaca Enceladus?
Zdroj: Unsplash (Angus Gray) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Po živote za hranicami našej planéty pátrame už niekoľko dekád, zatiaľ však bez úspechu. V novej štúdii vedci z Tokijskej univerzity navrhujú hľadať život pomocou vesmírnych kolízií a prachu.

Keď na povrch planéty dopadne veľký asteroid, môže sa stať, že časť materiálu odletí do vesmíru. Tieto drobné čiastočky môžu prejsť mimoriadne veľké vzdialenosti a teoreticky by mohli ukrývať stopy života na planéte, z ktorej pochádzajú. Jednou zo známok života môžu byť fosílie mikroskopických organizmov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak by sme sa k takémuto kozmickému materiálu dostali, už dnes by sme vedeli stopy života objaviť, tvrdia autori štúdie. Vesmírny prach môže byť v istých prípadoch skôr otravou ako významným objavom. Astronómom môže napríklad brániť pri pozorovaní iných kozmických štruktúr. Zároveň však vedcom poskytuje ideálnu príležitosť na výskum inej planéty bez toho, aby opustili svoju vlastnú.

V rámci novej štúdie profesor Tomonori Totani navrhuje, aby sme študovali zachovalé zrnká materiálu, ktoré sa ku nám dostali z iných svetov. Práve tie by mohli ukrývať stopy života.

„Pátranie po živote mimo Zeme najčastejšie zahŕňa pátranie po technologických stopách. Medzi ne radíme napríklad mimozemské sondy, satelity na obežnej dráhe alebo komunikáciu. V podstate ide o čokoľvek, čo naznačuje existenciu inteligentnej a vyspelej civilizácie. Zároveň však vylučujeme objavy primitívnejších foriem života,“ tvrdí Totani.

Vo svojej práci uvádza aj to, že v atmosférach exoplanét môžeme objaviť stopy, ktoré síce naznačujú prítomnosť života, no mohli vzniknúť aj nebiologickými procesmi. Ak by sme však skúmali zrnká kozmického prachu, mohli by sme dospieť k jasným výsledkom. Zároveň dodáva, že ak by sa vedci začali tomuto výskumu venovať hneď, odpoveď by mohla prísť už čoskoro.

Nachádzajú sa stopy mikróbov v kozmickom prachu?

Za týmto konceptom stojí jednoduchá myšlienka. Ak do planéty narazí väčší asteroid, časť materiálu môže uniknúť do vesmíru. V tomto materiáli sa môžu nachádzať fosílie mikróbov alebo ďalšie stopy. Niektoré väčšie kusy môžu po kolízii spadnúť späť na planétu, iné môžu byť príliš malé na to, aby ukrývali stopy života. Zrniečka o veľkosti jedného mikrometra sú dosť veľké na uchovanie jednobunkového organizmu, no aj dosť malé na to, aby opustili svoju sústavu.

„V štúdii sa zaoberám možnosťou, že by sa tento materiál mohol dostať aj do našej sústavy. Niekedy musia zrnká prejsť obrovské vzdialenosti, čo si vyžaduje veľa času. Vo vesmíre sa ale deje množstvo podobných prípadov a podľa mojich výpočtov usudzujem, že na Zem môže ročne dopadnúť približne 100-tisíc takýchto zrniek,“ hovorí Totani.

Už dnes však môže na Zemi existovať množstvo zrniek. Totani verí, že môžu byť ukryté v ľade na Antarktíde, alebo na dne oceánov. Zároveň existuje niekoľko projektov, ktoré sa venujú odchytávaniu vesmírneho prachu priamo vo vákuu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre