Mimozemské civilizácie, čeliace koncu sveta, sa môžu hľadať najľahšie, tvrdí nová teória

Prezradiť ich môžu napríklad aj zvýšené snahy opustiť svoju domovskú planétu

Mimozemské civilizácie
Zdroj: pixabay.com/icheinfach

Objavila sa zaujímavá štúdia, ktorá hovorí o tom, že mimozemské civilizácie by sme mohli objaviť jednoduchšie, ak by práve čelili katastrofe. Téme sa venuje portál Scientific American.

Ak na moment budeme brať do úvahy, že sa vo vesmíre nachádzajú iné planéty, na ktorých existujú inteligentné civilizácie, môžeme predpokladať, že aj ony sa môžu jedného dňa dostať do krízového bodu. V tomto bodedy je ohrozená existencia na celej planéte. Môže to byť kríza spojená s globálnym otepľovaním, alebo aj nebezpečným vírusom. Tieto prípady sú najmä v dnešnej dobe známe aj nám.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Koniec sveta

Práve v momente, keď sa udalosti na ich domovskej planéte začnú zvrhávať k horšiemu, sa mimozemské civilizácie môžu rozhodnúť, že sa odhalia celému vesmíru. Okrem pasívnych technologických stôp, akými sú klimatická zmena, či štart medziplanetárnych misií, by sme mohli zachytiť aj silné signály. Tie majú potenciál rozšíriť sa do celého sveta. Zároveň by sme mohli odhaliť sondy, cestujúce k iným hviezdnym sústavám, či odhaliť pokusy o terraformáciu planéty. Posledným pokusom odvrátiť katastrofu by mohol byť záchranný signál, v ktorom by ohrozený druh hľadal odpovede.

Táto teória však naráža na problém, ktorým je známy Fermiho paradox. Predpokladá sa, že kým sa mimozemská civilizácia uvedomí a rozhodne sa podniknúť kroky na jej záchranu, je už zvyčajne príliš neskoro. Takáto civilizácia je potom odsúdená na zánik. O Fermiho paradox sa opiera aj teória veľkého filtra. Tá rozdeľuje vývoj civilizácie do niekoľkých štádií.

Teória veľkého filtra predpokladá, že jeden z týchto bodov je problematický a ostatné civilizácie postihne katastrofa skôr, ako sa stihnú za tento bod dostať. Teória veľkého filtra sa rovnako, ako množstvo iných teórii pokúša zodpovedať fermiho paradox. Ten sa zamýšľa nad tým, prečo sme doteraz žiadnu civilizáciu neobjavili, napriek tomu, že život by mal byť vo vesmíre celkom bežný.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre