SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Miliardári Jeff Bezos a Richard Branson nie sú astronauti. Americká FAA mení definíciu tohto titulu

Titul astronaut si dvojica miliardárov oficiálne nezaslúži. Museli by prispieť ku bezpečnosti samotného vesmírneho letu.

Miliardári lietajúci do vesmíru hrdiaci sa oficiálnym titulom astronaut? Po nedávnych výletoch Jeffa Bezosa a Richarda Bransona si na pravidlá posvietila Federálna správa letectva Spojených štátov amerických. Tá iba pár dní po návrate oboch miliardárov prehodnotila doterajšie pravidlá uloženia oficiálneho titulu astronaut. Bohužiaľ pre dvojicu miliardárov, svojho titulu sa nakoniec nedočkajú, keďže nová pravidlá nastolila americká FAA pomerne striktne.

Astronaut nemôže byť iba pasažierom

Britská BBC informuje, že nové pravidlá FAA hovoria jasne v neprospech Jeffa Bezosa a Richarda Bransona. Titul astronaut si totižto podľa americkej vládnej agentúry zaslúži iba člen letovej posádky prispievajúci k bezpečnosti letu do vesmíru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Okrem dosiahnutia určenej nadmorskej výšky musia budúci astronauti „preukázať činnosti počas letu, ktoré boli nevyhnutné pre verejnú bezpečnosť alebo prispeli k bezpečnosti ľudských letov do kozmu,“ uviedla v nových pravidlách americká FAA.

Udelenie titulu od americkej Federálnej správy letectva však nie je nutnosťou a ide iba skôr o formalitu. O udelenie titulu musia totižto jednotliví ešte neoficiálni astronauti požiadať. Udelenie titulu od špeciálneho Commercial Astronaut Wings programu sa však doposiaľ zo strany ani jedného miliardára neudialo. Zmena pravidiel však jasne naznačuje, že by ho ani jeden z nich neobdržal. Počas letu boli totižto iba pasívnymi pasažiermi. V ich prípade je však ešte možnosť udelenia špeciálnej čestnej ceny, ktorú udeľuje pridružený správca FAA. O udelení špeciálneho ocenenia však ešte americká vládna agentúra neinformovala.

Autonómnych letov bez zásahu človeka uvidíme čoraz viac

V budúcnosti uvidíme stovky ľudí, ktorí sa dostanú do kozmu iba ako komerční pasažieri, ktorým určite titul astronaut udelený nebude. Trojica miliardárov Bezos, Branson a Musk totižto už v minulosti informovala, že lety tohto typu budú v budúcnosti plne autonómne. Viac menej je tomu tak aj dnes a to aj v prípade rakiet od spoločnosti SpaceX, ktoré hravo zvládajú aj lety s posádkou na medzinárodnú vesmírnu stanicu. Dnes je viac než len isté, že trend autonómneho riadenia rakiet a vesmírnych lodí bude v budúcnosti čoraz častejší a ľudský zásah bude s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhnutný iba v krízových situáciách.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close