Miliardár Elon Musk opäť útočí na populárnu aplikáciu WhatsApp. To, na čo poukazuje, sa používateľom platformy nebude páčiť!

Elon Musk opäť tvrdo zaútočil na WhatsApp. Vo vyostrenej diskusii tvrdí, že aplikácia denne posiela užívateľské dáta partnerom.

Elon Musk opäť ostro zaútočil na WhatsApp
Zdroj: Unsplash (Christian Wiediger), Wikimedia (U.S. Air Force / Trevor Cokley), Úprava: Vosveteit.sk

Miliardár Elon Musk už v minulosti prehovoril proti aplikácii WhatsApp, ktorá podľa jeho názoru nie je dobrá a denne predáva užívateľské dáta na cielené reklamy, upozorňuje portál TechSpot. 

Muskov príspevok na sociálnej sieti X odštartoval vášnivú debatu medzi miliardárom a šéfom WhatsAppu, Willom Cathcartom. Ten obvinenia popiera. To odštartovalo hádku a argumenty začali sršať zo všetkých strán.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vášnivá debata sa strhla cez víkend, kedy Musk uverejnil svoj príspevok. Okrem zdieľania dát pre reklamné účely v príspevku vzniesol aj iné závažné tvrdenia. Pravdou je, že WhatsApp momentálne patrí pod spoločnosť Meta a tá nemá vôbec dobrú reputáciu, čo sa týka udržovania súkromia jej užívateľov. Aj napriek tomu Cathcart tvrdí, že platforma WhatsApp je iná.  

“Už sa k tomu vyjadrili mnohí, no oplatí sa to zopakovať. Muskove tvrdenia nie sú správne. Zabezpečenie berieme vážne a preto majú správy end-to-end šifrovanie. Nie je teda pravda, že by sa každú noc posielali ku nám,” píše Cathcart v príspevku na platforme X.  

Na stranu šéfa WhatsAppu sa postavil aj profesor Yann LeCun, ktorý sa považuje za jedného z troch “starých otcov” umelej inteligencie. Momentálne pracuje v Mete ako vedúci AI vedec. Zaujímavosťou je, že toto nie je LeCunova prvá slovná “bitka” s Elonom Muskom. V minulosti zosmiešnil aj miliardárove predpovede ohľadom vývoja umelej inteligencie.  

LeCun vo svojom príspevku tvrdí v podstate to, že tvrdenia, ktoré si “nejaký týpek vymyslel” nie sú relevantným dôkazom. Musk mu na to odpovedal posmešne.  

Čo WhatsApp zdieľa s Metou?

Viacerí ľudia poukázali na to, že Musk vo svojom príspevku použil slovo užívateľské dáta, nie správy. Mohol teda myslieť metadáta. Lenže ako je to vlastne s WhatsAppom? K online hádke sa vyjadril aj bezpečnostný výskumník Tommy Mysk, ktorý priniesol o niečo relevantnejšie fakty.  

Mysk tvrdí, že hoci sú správy na WhatsAppe end-to-end šifrované, aplikácia zdieľa určité metadáta s inými spoločnosťami Mety. Zdieľa sa napríklad poloha užívateľa, s akými kontaktmi si píše a kedy je užívateľ online. Toto ale WhatsApp priznáva v podmienkach.  

Realitou teda je, že WhatsApp zdieľa určité dáta s ďalšími spoločnosťami pod Metou, no užívatelia sa nemusia obávať toho, že by sa spolu s nimi zdieľali aj ich správy. Dáta, ktorá WhatsApp zdieľa potom slúžia na cielenú reklamu. Čo sa ale týka Elona Muska, to už je druhýkrát za krátku dobu, čo sa pustil do verejnej a vyostrenej online debaty. Okrem WhatsAppu útočil aj na populárnu platformu Signal. Opäť tvrdil, že Signal nie je taký bezpečný, ako si ľudia myslia a obsahuje známe bezpečnostné slabiny. Ako aj pri tejto hádke, aj tu iní užívatelia podotkli, že Musk nemá v rukách žiadne dôkazy, ktoré by to potvrdzovali. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre