SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Mikrometeoroid, ktorý zasiahol teleskop Jamesa Webba v máji, napáchal výraznejšie poškodenia: Vedci sa boja, čo bude ďalej

Chyba sa prejavila hlavne v zasiahnutom segmente, no na celkový výkon výrazný dopad nemá.

Medzi 23. a 25. májom zaznamenal Vesmírny teleskop Jamesa Webba náraz do jedného zo svojich zrkadlových teleskopov. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o impakt mikrometeoroidu – drobných čiastočiek, ktoré však kvôli svojej vysokej rýchlosti môžu napáchať výrazné škody.

Hoci predbežné správy ukázali, že teleskop pracuje nad rámec očakávaní, náraz mohol viesť k trvalému poškodeniu vesmírneho teleskopu, píše sa v správe inštitútu Space Telescope Science Institute. Správa bola vydaná pod Americkou, Európskou a Kanadskou vesmírnou agentúrou.Vyhodnocovala výkon teleskopu až do 12. júla, teda do dňa kedy sa mala odštartovať misia vedeckého prístroja. Ide o rovnakú správu, ktorá nám priniesla aj jedinečný pohľad na planétu Jupiter, píše Gizmodo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa analýzy poškodenia náraz mikrometeoroidu prekonal očakávania, ktoré si vedecký tím stanovil pred štartom. Tím vedcov zodpovedný za misiu, momentálne hľadá spôsob, ako by mohli predpovedať a vyhnúť sa podobným impaktom v budúcnosti.

„Vždy sme mali na pamäti, že tam vonku bude Webb vystavený hazardom vesmírneho prostredia. To zahŕňa agresívne ultrafialové žiarenie, nabité častice zo Slnka, kozmické lúče a aj občasné nárazy mikrometeoroidov,“ vysvetľuje Paul Geithner z NASA’s Goddard Space Flight Center.

Zrkadlá teleskopu boli krvopotne zarovnávané, aby mohol inštrument poskytnúť zábery v čo najvyššej kvalite, aké sú s ohľadom na schopnosti teleskopu možné. Hoci sme mohli pred pár dňami vidieť, že prvé zábery teleskopu sú priam fenomenálne, po bližšom zhodnotení si vedecký tím všimol vážnu chybu v zrkadlovom segmente C3.

Čo bude ďalej?

C3 je len jedným z 18 šesťuholníkových zrkadiel, čiže chyba je v mierke celého teleskopu relatívne malá. Vedecký tím zhodnotil, že aj napriek chybe môže teleskop podávať očakávaný výkon počas svojej dlhoročnej misie. Predpokladá sa, že by mal Webb fungovať 20 rokov. Momentálne sa nachádza v bode L2 (pozn. redakcie: Libračný alebo inak, Lagrangeov, bod), ktorý leží 1,5-miliónov km od Zeme.

Záhadou ale ostáva, čo sa bude diať ďalej a koľko podobných nárazov dokáže teleskop ustáť. Vedci zaznamenali štyri ďalšie nárazy, no tie boli slabšie, než sa predpokladalo pred štartom teleskopu. To znamená, že je vesmírne observatórium nateraz v bezpečí. Stále však hrozí, že sa teleskop môže dostať do dráhy silnejším objektom. Ak Webb nedokáže tieto nárazy ustáť, zrkadlá by sa mohli poškodiť oveľa skôr, než sa predpokladá, čo by zároveň drasticky skrátilo trvanie misie.

Jednou z možností je odkloniť zrkadlá teleskopu tak, aby mikrometeoroid zasiahol inú lepšie chránenú časť teleskopu. Na to však musia astronómovia nárazy očakávať. Hoci bol Vesmírny teleskop Jamesa Webba mnohokrát odložený, jeho štart a príprava na misiu prebehli bez najmenšieho problému, dokonca ešte lepšie ako vedci očakávali. V tomto prípade sa asi dalo čakať že skôr, či neskôr, musí teleskop čeliť svojim prvým prekážkam.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close