Microsoft vo Windows 11 prekope mechanizmus aktualizácií systému. Pozrite sa, čo sa zmení

Windows 11 ponúkne nový zážitok z aktualizácií systému.

Windows 11
Zdroj: Microsoft

Nie je žiadnym tajomstvom, že aktualizácie operačného systému Windows robia mnohým používateľom vrásky na čele. Dôvodom je, že nie vždy sa podarí Microsoftu vypustiť do sveta doladenú verziu aktualizácie. Na druhej strane treba povedať, že gro problémových aktualizácií objektívne nemožno Microsoftu vyčítať vzhľadom na rozmanitosť zariadení, na ktorých je Windows ako taký využívaným, a frekvenciu aktualizácií. Tak či onak, budúcnosť by mohla vyzerať mierne odlišne, ako je tomu dnes.

Ako upozorňuje portál windowslatest, tak proces aktualizácií systému Windows príchodom verzie Windows 11, by mohol byť viac prívetivým v prospech používateľov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Už len jedna veľká aktualizácia ročne

Prvá zo zmien, ktorá sa týka procesu aktualizácie OS, je frekvencia uvoľňovania veľkých systémových aktualizácií. V súčasnosti Microsoft vo všeobecnosti vydáva ročne 2-veľké aktualizácie. To by sa malo zmeniť, bude len jedna. V dôsledku toho sa očakáva, že funkcie systému budú viac doladenými a zmeny v systémových aplikáciách, nebudú tak častými. V praxi by sa to malo odzrkadliť tak, že dôjde k eliminácii mnohých problémov, ktoré sú spôsobené častými zmenami.

Neznamená to však, že Microsoft v priebehu roka nebude vydávať pravidelné aktualizácie, ktoré napríklad reagujú na bezpečnostné diery. Windows 11 bude aj naďalej dostávať kumulatívne opravy zabezpečenia a výkonu. Pôjde o takzvané „utorkové aktualizácie“, ktoré Microsoft uvoľňuje pravidelne na mesačnej báze každý druhý utorok mesiaca. Kumulatívne aktualizácie budú k dispozícii aj testerom Windows Insider Release Channel. Najkritickejšie opravy budú samozrejme vydávané aj mimo plánu, rovnako, ako je tomu dnes. Okrem toho sa očakáva pokles množstva dát, ktoré si budeme musieť stiahnuť počas mesačného Patch Tuesday a to o 40%. Je to možné vďaka zmenám, ktoré sa udiali pod kapotou systému Windows 11 a vďaka ktorým je celý systém štíhlejší a rýchlejší.

Koniec neočakávaných problémom pri reštarte zariadenia

Systémové aktualizácie, hoci mnohí z nás sa na ne tešia, tak mnohokrát vedia spraviť nepríjemnosti. Najmä ak ich inštalácia trvá niekoľko desiatok minút, prípadne dlhšie. Ako informuje Windowslatest, tak používateľ pri reštartovaní zariadenia, bude mať k dispozícii informáciu a odhadovanom čase inštalácie aktualizácie. Táto hodnota bude pritom odvodená od viacerých premenných, najmä od výkonu vášho zariadenia. Inými slovami to znamená, že aktualizáciu budete môcť odložiť na neskôr, aby vám jej inštalácia neprimerane nenarušila váš harmonogram práce s počítačom.

Windows 11_odhadovany cas instalacie aktualizacie
Zdroj: windowslatest

Vďaka týmto zmenám majú byť aktualizácie v novom systéme Windows 11 pre používateľov oveľa pohodlnejšie. Dúfajme, že sa tak aj stane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre