Microsoft upozorňuje na končiacu podporu Windows 10. Pozor, ak ti PC nepodporuje tento komponent, nový OS nenainštaluješ!
Windows 11 si vyžaduje podporu TPM 2.0, bez ktorej tento operačný systém nenainštaluješ.
Windows 10 má stále pomerne veľkú užívateľskú základňu, no Microsoft upozorňuje, že koniec jeho podpory sa rýchlo blíži. Ak budeš chcieť upgradovať na Windows 11, jednou z jeho základných podmienok je modul TPM 2.0. Spoločnosť varuje, že tvoj PC musí tento modul podporovať, inak novší OS nenainštaluješ.
Koniec podpory pre Windows 10 znamená, že tento operačný systém už nebude dostávať ďalšie bezpečnostné aktualizácie. Fungovať síce bude stále, no s neopravenými bezpečnostnými medzerami, ktoré hackeri veľmi rýchlo začnú zneužívať. Vždy je preto lepšie, ak aj z obľúbeného operačného systému prejdeš na novšiu verziu, ktorá poskytne väčšiu ochranu pre tvoje súkromie a dáta.
Ako sme už spomenuli na začiatku, jednou z hlavných podmienok je podpora TPM 2.0 modulu. TPM, alebo Trusted Platform Module, je dedikovaný čip alebo firmware, ktorý poskytuje bezpečnostné funkcie na úrovni hardvéru. Tento modul ukladá šifrovacie kľúče, certifikáty, heslá a iné citlivé dáta. Tým ich chráni pred neautorizovaným prístupom.
Nutnosť pre plnohodnotnú ochranu
Popri tom TPM modul vykonáva kryptografické operácie, napríklad generovanie náhodných čísel, šifrovanie a dešifrovanie dát, či potvrdzovanie digitálnych podpisov. TPM modul poskytuje množstvo odlišných výrobcov komponentov, vrátane Microsoftu.
“Upozorňujeme, že sa životnosť Windows 10 blíži ku koncu. Windows 11 ponúkne TPM 2.0, čo je modul s pokročilejšími šifrovacími metódami a ktorý ponúka lepšie bezpečnostné funkcie pre moderné infraštruktúry v porovnaní s predchodcom, TPM 1.2. TPM 2.0 podporuje bezpečnosť tým, že na zariadeniach Windows je spustený len verifikovaný softvér, vďaka čomu chráni súkromné dáta užívateľov,” vysvetľuje Microsoft.
Jednou z výraznejších zmien je, že TPM 2.0 spĺňa ISO štandardy. Znamená to, že v praxi dokáže uplatniť obšírne množstvo kryptografických algoritmov, šifrovacích kľúčov a certifikátov, ktoré potrebujú mnohé priemysly. Protokoly ako Secure Boot zaisťujú integritu systému pri spustení.
Neprehliadni
TPM 2.0 izoluje kryptografické procesy, napríklad ukladanie a používanie kľúčov z hlavného procesora. To je zárukou, že vzniká bezpečný priestor pre kritické operácie a znižuje sa tým riziko manipulácie. Ide o úroveň izolácie, ktorá zabraňuje tomu, aby sa zločineckí aktéri dostali k citlivým informáciám.
Tento systém sa zároveň plynulo integruje aj do ďalších bezpečnostných funkcionalít, napríklad Credential Guard alebo Windows Hello for Business.
“V skratke TPM 2.0 zohráva kriticky dôležitú úlohu pri ochrane identity a užívateľov na Windows zariadeniach, pričom zároveň udržiava integritu operačného systému. Ide o hardvérovo založený bezpečnostný mechanizmus, ktorý pracuje s mnohými bezpečnostnými mechanizmami v operačnom systéme Windows. Užívateľov chráni pred neustále sa vyvíjajúcimi kyberhrozbami a ponúka aj ochranu do budúcnosti,” píše Microsoft.
Spoločnosť si uvedomuje, že ak v súčasnosti nie je hardvér kompatibilný s TPM 2.0, upgrade na Windows 11 môže priniesť väčšie časové a finančné náklady, no v dnešnom čoraz digitálnejšom svete predstavuje TPM 2.0 nutnú ochranu pred modernými kyberhrozbami.
V prípade úspešného hackerského útoku ale škody môžu byť oveľa väčšie, než investícia do nového hardvéru. Pri hackerskom útoku hrozí, že útočník získa prístup nielen k jednému zariadeniu, ale k celej sieti. Popri tom obeť útoku draho zaplatí aj svojimi osobnými dátami a v horšom prípade peniazmi, ktoré sa podarí útočníkom odcudziť z digitálnych účtov.
Je tu aj iná možnosť
Na začiatku sme spomenuli, že Windows 10 má ešte stále pomerne veľkú užívateľskú základňu, ktorá nechce prejsť na 11 z rôznych dôvodov. Microsoft si je týchto užívateľov vedomý a preto v prípade Windows 10 ponúka ešte jednu variantu. Spoločnosť chce, aby si prešiel na nový OS, preto radí spôsoby, ako plynule prejsť na Windows 11. Ak ale zaryto odmietaš alebo nemôžeš prejsť na nový OS, za bezpečnostné aktualizácie aj po konci podpory si môžeš zaplatiť. Koľko ťa to vyjde sa dozvieš v tomto článku. Podpora Windows 10 oficiálne končí 14. októbra 2025.
Komentáre