Microsoft ukázal výsledky vyhľadávania pomocou Bing AI. Ak Google nezareaguje, môže to preňho znamenať koniec. Toto je naozaj premakané!

Spoločnosť Microsoft oznámila, že pracuje na generatívnych AI výsledkoch vyhľadávania.

Google vs bing AI_titulka
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Spoločnosť Microsoft predstavila ďalší krok v evolúcii jej umelej inteligencie Bing. Tá sa na trh dostala minulý rok a teraz spoločnosť predstavuje novú funkciu generatívneho vyhľadávania.  

Generatívne vyhľadávanie v sebe kombinuje dobre známe vyhľadávanie pomocou vyhľadávača a schopnosti veľkých jazykových modelov. Jednoducho povedané, stačí sa opýtať otázku a umelá inteligencia ti odpovie a priloží relevantné odkazy, aby si sa nemusel preberať množstvom odkazov, ktoré ti neponúknu odpoveď, akú hľadáš.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Ak sa spýtaš na konkrétny filmový žáner, umelá inteligencia ti prinesie stručnú charakteristiku, príklady, niečo z histórie a ďalšie relevantné informácie. Tie zoradí prehľadným spôsobom s odkazmi, ktoré ti ukážu zdroj alebo ti dovolia sa o téme dozvedieť viac. Ak nechceš používať umelú inteligenciu, stále máš k dispozícii tradičné výsledky vyhľadávania.  

“Tento nový zážitok kombinuje základy vyhľadávacích výsledkov Bingu s výkonom veľkých a malých jazykových modelov. Nová funkcia rozumie odkazom vo vyhľadávaní a za krátku chvíľu dokáže prejsť miliónmi zdrojov informácií. Následne spojí zdroje s obsahom a ponúkne užívateľom efektívny súhrn informácií,” tvrdí Microsoft.  

Výskumníci v novej štúdii naučili dve umelé inteligencie rozprávať sa medzi sebou
Zdroj: DALL-E

Spoločnosť popri tom vylepšuje presnosť výsledkov v Bingu a pokračuje vo vylepšovaní spôsobov používania ich veľkého jazykového modelu vo vyhľadávaní. Popri tom skúmajú aj to, ako generatívne výsledky ovplyvnia návštevnosť webov. Jedným z najväčších problémov AI generovaných výsledkov zatiaľ je, že weby, z ktorých umelá inteligencia čerpá, nedostanú dostatočnú návštevnosť.  

Mnohé webové stránky totiž ponúkajú svoj obsah zadarmo a žijú len z reklamy. Zisky závisia však od návštevnosti portálu. Ak umelá inteligencia poskytne užívateľom odpovede bez toho, aby generovala pre tieto weby návštevnosť, potom sa môže stať, že mnohé weby prestanú so svojou publikačnou činnosťou.  

Microsoft tvrdí, že doterajšie testovania naznačujú, že použitie generatívnej AI na poskytnutie rýchlej odpovede udržiava počet kliknutí a tým udržiava zdravý internetový ekosystém. Zároveň AI výsledky ponúkajú aj väčšie množstvo klikateľných odkazov, cez ktoré sa užívateľ dostane na konkrétne weby.  

Spoločnosť prináša generatívne AI výsledky do prehliadačov postupne. Tentokrát môže chvíľu trvať, než funkciu dostanú všetci užívatelia. Microsoft priznáva, že si tentokrát dávajú načas a novú AI funkciu starostlivo testujú. Chcú zaručiť bezchybný zážitok predtým, než funkciu ponúknu väčšiemu množstvu ľudí.  

Problémy s generatívnym vyhľadávaním 

Koncom mája sme informovali o bizarných, no niekedy aj zábavných kixoch, ktoré sa podarili v rámci generatívneho vyhľadávania Googlu a ukazuje problémy, ktorým môže čeliť aj Microsoft.  

Funkcia AI Overview ponúkala užívateľom bizarné odpovede na otázky alebo navádzala na škodlivé správanie. Tehotným ženám napríklad radila fajčiť 2-3 cigarety denne. Spoločnosť Google priznáva, že takéto niečo sa môže stať, no zároveň aj upozorňuje, že drvivá väčšina týchto obrázkov sú fotomontáže. Množstvo užívateľov podobné nepresné príspevky nahlasuje a Google opravuje nedostatky umelej inteligencie.   

Ľudská reč je špecifická v tom, že môžeme povedať jednu vec, no myslieť niečo úplne iné. Pri rozhovore to vieme jednoducho poznať z tónu reči alebo mimiky človeka. V textovej podobe sa irónia, sarkazmus a im podobné rozlišujú ťažšie, no vďaka našej skúsenosti s rozhovormi ich častokrát vieme vyčítať aj z textu. To však umelá inteligencia nedokáže.   

Umelá inteligencia Google dáva užívateľom šialené odpovede
Zdroj: Wikimedia (Google), Pixabay (susan-lu4esm), Úprava: Vosveteit.sk

Umelá inteligencia “halucinuje” alebo píše blbosti hlavne vtedy, ak na danú otázku neexistuje veľa zdrojov. V určitom spôsobe by sme mohli povedať, že funguje princípom “na hlúpu otázku hlúpa odpoveď”. Ak sa umelej inteligencie opýtaš niečo bizarné, môže sa stať, že rovnaký “problém” riešil nejaký satirický web alebo užívateľ na sociálnych sieťach na túto otázku reagoval ironicky.  

Umelá inteligencia zoberie tieto zdroje a použije ich na generovanie odpovede, pričom absolútne netuší, že ide o iróniu, sarkazmus alebo iný fenomén ľudskej reči . 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre