Microsoft pracuje na novej funkcii pre Windows 11, s ktorou sme sa mohli stretnúť už vo Windows 7, či vo Viste

Microsoft aktívne pracuje na ďalších funkciách pre Windows 11. Dostupné by mali byť príchodom ďalšej veľkej aktualizácie systému.

Windows 11
Zdroj: Microsoft, Úprava Vosveteit

Hoci Windows 11 je tu s nami len niekoľko mesiacov, tak aj napriek tomu, Microsoft už aktívne pracuje na ďalšej veľkej aktualizácii operačného systému. Kódové označenie aktualizácie je Sun Valley 2, resp. 22H2. Aktualizácia by mala do našich počítačov prísť niekedy na prelome polovice tohto roka.

Ako informuje portál windowslatest.com, tak Microsoft pracuje na jednej funkcii, ktorá vyčnieva nad ostatnými. Ide o funkciu, ktorú dobre poznajú používatelia Android, ale i iOS smartfónov. Rovnako treba uviesť, že v minulosti bola dostupnou i vo Windows 7, ale i vo verzii Windows Vista. O čo konkrétne ide?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Do Windows 11 mieri podpora miniaplikácií (widgety)

Ako upozorňuje portál, tak Microsoft pracuje na prinesení do widgetov do rozhrania Windowsu 11. Druhým dychom portál dodáva, že (zatiaľ) koncept, na ktorom spoločnosť pracuje, sa mierne líši od toho, ktorý bol prítomný v starších verziách OS. Dôvodom je, že zatiaľ čo v minulosti si mohli používatelia pripnúť widget na plochu obrazovky, tak v aktuálnej verzii systému je možné miniaplikáciu pripnúť len v paneli s miniaplikáciami. Rovnako treba uviesť, že v súčasnosti je možné pripnúť len widgety od aplikácií, za ktorými stojí Microsoft.

Windows 11 panel s widgetami
Zdroj: windowslatest.com

Netreba však prepadať sklamaniu, podľa zdrojov portálu, Microsoft pracuje i na podpore widgetov pre aplikácie tretích strán.

„Ako sa ukázalo, podľa dokumentov, ktoré sme videli, budú v systéme Windows 11 verzie 22H2 zahrnuté i miniaplikácie tretích strán. Podpora tretích strán vám umožní prispôsobiť panel s widgetmi podľa vašich predstáv.“ píše portál.

Portál ďalej prezrádza, že zatiaľ sa im nepodarilo identifikovať vo vývojárskych verziách operačného systému API nástroje, ktoré by naznačovali podporu widgetov pre aplikácie od vývojárov tretích strán. Znamená to, že sme ešte niekoľko týždňov až mesiacov od uvedenie tejto funkcie do rozhrania systému.

Funkcia miniaplikácií tretích strán systému Windows 11 bude vyžadovať novú verziu balíka Windows Web Experience Pack a vývojári budú môcť publikovať svoje miniaplikácie v obchode Microsoft Store.

Hneď, ako budú dostupné ďalšie informácie, tak vás budeme o nich informovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre