Microsoft opäť poriadne nasr…dil svojich užívateľov: Na toto by si nemal zabudnúť, keď už budeš svoj starý PC vyhadzovať do koša
Spoločnosť Microsoft opäť pripomína koniec podpory Windows 10. Teraz ale pridáva soľ do rany a poriadne vytáča svojich užívateľov.
Podpora Windows 10 sa už za pár mesiacov, presnejšie v októbri, končí, na čo nás Microsoft neche nechať zabudnúť. Hoci ešte máš čas, prechod na najnovší operačný systém by si nemal nechávať na poslednú chvíľu.
Windows 10 je stále medzi užívateľmi mimoriadne obľúbený. Ak nechceš prejsť na najnovšiu jedenástku, alebo z rôznych technických dôvodov nemôžeš, Microsoft ti ešte ponúka rozšírenú ochranu za mesačný poplatok. Celkovo je však prechod na najnovší OS pohodlnejšou a lacnejšou možnosťou, informuje Neowin.
Koniec podpory už o pár mesiacov
Po skončení podpory už nebude Windows 10 dostávať bezpečnostné aktualizácie. To znamená obrovský problém pre tvoje súkromie. Hackeri môžu nájsť rôzne cestičky do tvojho systému, ktoré už Microsoft neopraví. Znamená to, že hackerom v podstate otváraš cestu do zariadenia sám.
V prípade kyberútoku môžeš prísť o osobné súbory, no v horších prípadoch nájde zločinec cestu k tvojmu bankovému účtu alebo kryptopeňaženkám a vybieli ti účet. Aj preto sa vždy odporúča nepodceňovať bezpečnostné aktualizácie. Microsoft ponúka bezplatnú aktualizáciu na Windows 11, no má to jeden háčik. Nie všetky zariadenia sú kompatibilné.
Ak budeš chcieť upgradovať na Windows 11, jednou z jeho základných podmienok je modul TPM 2.0. Spoločnosť varuje, že tvoj PC musí tento modul podporovať, inak novší OS nenainštaluješ. TPM, alebo Trusted Platform Module, je dedikovaný čip alebo firmware, ktorý poskytuje bezpečnostné funkcie na úrovni hardvéru. Tento modul ukladá šifrovacie kľúče, certifikáty, heslá a iné citlivé dáta. Tým ich chráni pred neautorizovaným prístupom.
Neprehliadni
Popri tom TPM modul vykonáva kryptografické operácie, napríklad generovanie náhodných čísel, šifrovanie a dešifrovanie dát, či potvrdzovanie digitálnych podpisov. TPM modul poskytuje množstvo odlišných výrobcov komponentov, vrátane Microsoftu. Jednou z výraznejších zmien je, že TPM 2.0 spĺňa ISO štandardy. Znamená to, že v praxi dokáže uplatniť obšírne množstvo kryptografických algoritmov, šifrovacích kľúčov a certifikátov, ktoré potrebujú mnohé priemysly. Protokoly ako Secure Boot zaisťujú integritu systému pri spustení.
Microsoft “radí” čo robiť, ak ti počítač nepodporuje TPM 2.0
Spoločnosť už koncom minulého roka začala pomerne agresívnu taktiku, v rámci ktorej sa snažila prehovoriť užívateľov na inštaláciu Windows 11. Zároveň však zvolila trochu protichodný prístup v tom, ako radí užívateľom, ktorých zariadenie nespĺňa minimálne požiadavky. Microsoft radí, aby si svoj starý počítač “hodil do koša” a kúpil si nový.
Kúpa nového PC pritom nie je lacná záležitosť. Čo ale nedáva zmysel je, že s vydaním Windows 11 Microsoft sám radil užívateľom, ako požiadavku na TPM 2.0 modul obísť a Windows 11 nainštalovať aj na nekompatibilné zariadenia. Tento trik funguje dodnes, no Microsoft zo svojej oficiálnej stránky odstránil návod.
S blížiacim sa koncom podpory Microsoft na svojej stránke pravidelne píše, že ak ti počítač nepodporuje Windows 11, nastal čas, aby si ho vymenil za nový. Užívateľom sa pochopiteľne takáto “rada” nepáči, no tentokrát Microsoft ešte viac prisypal soľ do rany.
V najnovšom príspevku spoločnosť informuje užívateľov, že keď už budú svoj starý počítač vyhadzovať, nemali by ho zabudnúť správne recyklovať.
“Keď je čas povedať zbohom tvojmu starému zariadeniu, uisti sa, že ho zodpovedne recykluješ. Znížiť environmentálny dopad na konci životného cyklu tvojho počítača môžeš tak, že ho pošleš na recykláciu, alebo ho predáš. Peniaze môžeš využiť na kúpu rýchlejšieho a bezpečnejšieho počítača s Windows 11,” píše Microsoft.
Na jednej strane dávajú slová Microsoftu zmysel. Windows 10 už má pár rokov a keď kúpiš novší počítač, získaš lepší výkon za stále prijateľnú cenu. Radiť však užívateľom, aby svoj počítač hodili do koša, považujú mnohí za zvláštny marketing.
Komentáre