Meta chce vytvoriť podmorský internetový kábel dlhší ako obvod Zeme: Ľudstvo chce doviesť do novej éry konektivity

Spoločnosť Meta štartuje Project Waterworth, ktorého cieľom je vybudovanie podmorského internetového kábla dlhšieho ako obvod Zeme.

Meta chce prepojiť špičkovými internetovými káblami celý svet
Zdroj: Pixabay (Artapixel, TheDigitalArtist), Úprava: Vosveteit.sk

Spoločnosť Meta oznámila svoj najväčší podmorský projekt v histórii, Project Waterworth. Ide o podmorský kábel, ktorý prepojí päť hlavných kontinentov a na dĺžku bude mať viac ako 50-tisíc km, bude teda dlhší ako je obvod Zeme (40 075 km).  

Ako informuje Meta, Project Waterworth prinesie špičkovú konektivitu pre Spojené štáty, Indiu, Brazíliu, Južnú Afriku a ďalšie kľúčové oblasti. Vďaka prepojeniu podmorským káblom sa otvorí nová éra ekonomickej kooperácie či digitálneho spojenia medzi prepojenými kontinentami. Zároveň sa otvorí obrovské množstvo možností pre ďalší technologický vývoj.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Podmorské káble, medzi ktoré sa bude radiť aj Project Waterworth, sú chrbticou globálnej digitálnej infraštruktúry. Podmorské káble zabezpečujú viac ako 95% interkontinentálnej digitálnej premávky. Ide o technológiu, ktorá nám umožňuje plynulú digitálnu komunikáciu, online transakcie a oveľa viac. Ide o multimiliardovú investíciu, ktorú budeme budovať niekoľko rokov. Našim cieľom je posilniť škálu a spoľahlivosť svetových digitálnych diaľnic tým, že otvoríme tri nové oceánske koridory s vysokorýchlostným internetom,” píše spoločnosť Meta.

META logo
Zdroj: Dima Solomin z Unsplash

Špičkové prepojenie medzi hlavnými kontinentami

Prepojenie hlavných kontinentov vysokorýchlostnými podmorskými káblami zároveň znamená nové možnosti v rámci AI vývoja po celom svete. Spoločnosť Meta už v minulosti pracovala s rôznymi partnermi a za posledných 10 rokov priniesla viac ako 20 podmorských káblov. V rámci týchto projektov priniesla špičkové káble až s 24 pármi vlákien. Pre porovnanie, typicky sa používajú káble s 8 až 16 pármi.  

S projektom Waterworth plánuje Meta pokračovať vo vývoji nových technológií a chce udržať odolnosť podmorských káblov, na ktorých závisí internetové prepojenie medzi kontinentami. Spoločnosť Meta zároveň po prvýkrát implementuje nový spôsob ukladania káblov, hlavne v rizikových oblastiach, akými sú plytké vody pri pobreží. Tým zaručí, že káble nebudú poškodené napríklad kotvami lodí, či inými rizikovými faktormi. 

“Umelá inteligencia prináša revolúciu do každého aspektu našich životov. Ovplyvňuje ako interagujeme medzi sebou, no zároveň mení aj to, ako vnímame infraštruktúru. Spoločnosť Meta je na popretí týchto inovatívnych technológií. Zatiaľ čo umelá inteligencia pokračuje v transformovaní priemyslu a spoločnosti po celom svete, považujem za najdôležitejšie stále rozširovať kapacitu, odolnosť a dosah našej špičkovej infraštruktúry,” tvrdí Meta.  

Project Waterworth má za úlohu pomôcť vývoju nielen umelej inteligencie, ale aj ďalších vedúcich technológií. Spoločnosť Meta chce dosiahnuť to, aby mal k špičkovým technológiám prístup každý.  

NATO hľadá spôsob, ako preniesť internetovú komunikáciu z káblov na satelity
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Meta ako líder inovatívnych projektov 

Spoločnosť Meta je momentálne zapojená aj v ďalších prelomových projektoch, napríklad v oblasti umelej inteligencie. Nedávno informovala spoločnosť o historickom míľniku vo výskume AI. V spolupráci s ďalšími vedeckými inštitúciami popisujú, ako nám umelá inteligencia môže pomôcť pochopiť našu vlastnú inteligenciu tým, že necháme AI model dekódovať reč a obrazce z našej mozgovej aktivity. V rámci novej štúdie dokázali výskumníci presne dekódovať vytváranie viet s presnosťou až 80% z neinvazívneho monitorovania mozgovej aktivity. 

Jednoduchšie povedané, výskumníkom sa podarilo dekódovať celé vety jedine z mozgových signálov. Popri tom výskumníci vydali aj ďalšiu štúdiu, ktorá nám pomáha objasniť ako dokáže mozog premeniť naše myšlienky na sekvenciu slov.   

V rámci jedného výskumu vedci použili MEG a EEG zariadenia na meranie magnetických a elektrických polí, ktoré vznikajú aktivitou neurónov. Mozgovú aktivitu zaznamenávali 35 zdravým dobrovoľníkom počas toho, ako písali rôzne vety. Následne použili nový AI model na rekonštruovanie viet len na základe mozgových signálov. V rámci tohto procesu dosiahol AI model presnosť až 80%.   

Nový výskum by mohol otvoriť dvere do novej éry neinvazívnych rozhraní mozog-počítač a vrátiť schopnosť reči ľuďom, ktorí o túto schopnosť prišli. Viac sa o tomto výskume dočítaš v našom článku. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre