Mesiac má dostatok kyslíka, aby udržal celú civilizáciu pri živote po dobu aspoň 100-tisíc rokov. Kde je však schovaný?

Program Artemis sa pokúsi vyslať ďalších ľudí na Mesiac a vedci premýšľajú nad tým, ako využiť zdroje našej prirodzenej družice.

povrch Mesiaca
Zdroj: unsplash.com (NASA)

Jedným z odvetví vesmírneho priemyslu je výroba technológií, ktoré by astronautom umožnili využívať zdroje, nachádzajúce sa priamo na povrchu planéty, či nášho Mesiaca. Práve našej prirodzenej družici sa v poslednej dobe dostáva veľa pozornosti a odborníci hľadajú najlepší spôsob, ako získať kyslík, nachádzajúci sa v jej pôde.

Mesiac má veľmi tenkú atmosféru, ktorá ale nie je vhodná pre život, píše portál Science Alert. Skladá sa hlavne z vodíka, neónu a argónu, čo nie sú látky, ktoré by dokázali podporovať organizmy, fungujúce na kyslíku. Napriek tomu je Mesiac na kyslík bohatý, hoci ho musia vedci hľadať inde, než by ste normálne čakali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kyslík na Mesiaci totiž neexistuje v plynnom skupenstve, ale je uväznený v regolite – vrstve skál a jemného prachu, ktorá pokrýva povrch našej družice. Ak odborníci nájdu spôsob, ako tento kyslík z regolitu získať, dostali by sme dostatok kyslíku pre miliardy ľudí.

Na Mesiaci existujú tie isté typy skál, aké môžeme nájsť aj na Zemi. Sú to minerály, ako napríklad kremík, hliník, železo a oxidy horčíka. Všetky tieto typy minerálov obsahujú aj kyslík. Na Mesiaci môžeme tieto minerály nájsť v rôznych formách, či už ako skaly, alebo štrk, či prach. Predpokladá sa, že minerály vznikli v priebehu niekoľkých tisícročí, ako meteority bombardovali povrch našej družice.

Predpokladá sa, že sa lunárny regolit skladá až zo 45% kyslíka, no ten je spojený s minerálmi. Existuje šanca, ako kyslík uvoľniť, no na to treba istú formu energie. Jednou z možností je proces, ktorý používame aj u nás, na Zemi – elektrolýza.

Elektrolýza sa používa napríklad pri oxide hlinitom, aby sa oddelil kyslík od hliníka. U nás na Zemi vzniká kyslík ako vedľajší, nechcený produkt, no na Mesiaci by mohli astronauti kyslík využívať. Na to, aby mohli astronauti používať elektrolýzu, potrebovali by veľké zásoby elektrickej energie a ťažobné stroje.

Koľko kyslíku sa na Mesiaci nachádza?

Ak by však vedci našli spôsob, ako elektrolýzu efektívne uskutočniť na povrchu Mesiaca, získali by prístup k obrovskému množstvu kyslíku. Vedci pritom ignorujú kyslík, nachádzajúci sa hlbšie v interiéri Mesiaca a zameriavajú sa len na ten, ktorý je spútaný v mineráloch na povrchu.

Každý kubický meter regolitu obsahuje 1.4-ton minerálov a v nich sa nachádza približne 630 kilogramov kyslíka. Podľa americkej vesmírnej agentúry, NASA, človek potrebuje za deň približne 800 gramov kyslíka. 630 kg by jedného človeka udržalo pri živote približne dva roky.

Samozrejme, na Mesiaci sa nachádza neporovnateľne viac regolitu, ako jeden kubický meter. Regolit ide do hĺbky až desiatich metrov a ak by ľudstvo nejak získalo prístup ku všetkému kyslíku do tejto hĺbky, dokázali by podporovať až 8-miliárd ľudí po dobu 100-tisíc rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre