Menič vĺn na elektrickú energiu funguje, hovoria vedci! Test priniesol ešte o 20% lepšie výsledky, ako sa očakávalo

Podmorské zariadenie získava energiu z vĺn a ponúka slušný výkon.

Koncept AWS môže byť budúcnosťou čistej energie
Zdroj: AWS Ocean Energy

Archimedes Waveswing (alebo AWS) od spoločnosti AWS Ocean Energy je jedinečný systém, ktorého cieľom je priniesť cenovo dostupnú elektrinu. Ide o bóju, ktorá je ponorená pod hladinou vody a zachytáva energiu z vĺn, ktorú následne transformuje na elektrinu.

Koncept AWS má za sebou prvý test a výsledky sú podľa spoločnosti mimoriadne sľubné. Počas relatívne kľudných podmienok dokázalo zariadenie produkovať 10 kW elektriny, pričom občas elektrická produkcia vystrelila na 80 kW. Výsledky boli podľa tlačovej správy o 20% vyššie, než sa očakávalo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podmorský generátor sa ukázal byť aj mimoriadne odolný, elektrinu produkoval aj pri nepriaznivých poveternostných podmienkach. Odolnosť zariadenia demonštruje video nižšie.

Test ukázal aj to, že zariadenie možno nainštalovať a spustiť za kratšie ako 12 hodín. Koncept AWS ešte čaká niekoľko testov. Práve prebiehajúca fáza potrvá do konca tohto roka a začiatkom ďalšieho si koncept prejde ešte niekoľkými testami.

„Veríme, že Archimedes Waveswing je naozaj ambicióznym konceptom. Vždy sme verili tomu, čo toto zariadenie dokáže, no posledné testy nám ukázali, že toho zvládne oveľa, oveľa viac. Som rád, že sa dôvera v náš koncept skutočne vyplatila,“ vyjadril sa Simon Grey, CEO spoločnosti AWS Ocean Energy.

AWS je ideálny pre dodávanie energie pre odľahlé oblasti, napríklad pre monitorovanie oceánu alebo na poháňanie niektorých zariadení na ropných plošinách. Zatiaľ ide o jednu absorpčnú platformu, no do budúcna plánujú niekoľko platforiem, ktoré prinesú naraz väčšie množstvo energie. Cieľom je vytvorenie zariadenia s 20 platformami, ktoré by prinášali 500 kW energie. Jedno zariadenie by tak mohlo prinášať energiu až 10 MW. Autori konceptu AWS pevne veria, že sa im pomocou zariadenia podarí priniesť pre svet významný zdroj čistej energie.

Obnoviteľná energia

Na podobnom princípe funguje aj koncept World Wide Wind. V tomto prípade ale ide o vertikálnu veternú turbínu, ktorá by sa vznášala na vodnej hladine. Turbína má dve sady čepelí, ktoré sa budú točiť opačným smerom a prinesú dvojnásobné množstvo energie než najväčšie turbíny sveta.

Tento koncept chce priniesť veterné farmy aj na povrch oceánov, či morí. Tam by boli oveľa nenápadnejšie, no v hlbokom oceáne tradičné turbíny nemajú zmysel. Preto prichádza koncept vertikálnej turbíny. Tá sama balansuje na vodnej hladine a dokáže využiť vietor fúkajúci z každého smeru.

World Wide Wind prináša revolúciu v odbere veternej energie
Zdroj: World Wide Wind

Vertikálna turbína je zatiaľ len konceptom, no mohla by dosiahnuť výšku aj 400 m. Takýto kolos by dokázal vyprodukovať až 40 MW energie. Prvé zariadenie chcú mať zakladatelia konceptu v prevádzke už v roku 2026. O tri roky na to by podľa ich slov mala stáť aj obrovská 400-metrová turbína.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre