SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Melódia čiernej diery je pôvabná, no zároveň desivá: Presvedčte sa sami a vypočujte si najnovšiu nahrávku od NASA

Americká vesmírna agentúra pokračuje vo svojom projekte sonifikácie - premieňania astronomických dát na hudbu.

Supermasívna čierna diera v jadre galaxie Perseus je pre astronómov mimoriadne zvláštny prípad. Už od roku 2003 si totiž tento extrémny kozmický objekt spájajú vedci z NASA so zvukom. Objavili tlakové vlny, ktoré čierna diera vytvára, zistili že sa dajú premeniť na noty, píše portál vesmírnej agentúry.

Tieto noty sa nachádzajú v rozsahu, ktorý ľudské ucho vnímať nedokáže – 57 oktáv pod štandardným C, notou, ktorá má frekvenciu 256 Hz. Čoraz populárnejšou sa ale stáva metóda sonifikácie, odbor prekladajúci astronomické dáta na zvuk, ktorý už ľudské ucho vnímať dokáže. Jedným z najnovších projektov je aj zhudobnenie dát čiernej diery v jadre galaxie Perseus.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najnovší projekt sonifikácie sa ale od predchádzajúcich pokusov líši. Na rozdiel od dát, ktorým bola pridelená frekvencia, vedci použili skutočné zvukové vlny, ktoré počas pozorovania čiernej diery zachytili. Kultové motto z filmu Votrelec hovorí, že vo vesmíre vás nikto nepočuje kričať. To bolo odvodené z toho, že zvukové vlny sa nedokážu šíriť vo vákuu. Mnohí sa ale nesprávne domnievajú, že zvuk sa vo vesmíre šíriť nedokáže.

Vo všeobecnosti je toto pravidlo pravdivé, no na všetko sa nájde výnimka. Čierna diera sa nachádza v zoskupení galaxií, medzi ktorými sa nachádza naozaj obrovské množstvo plynu. Tento plyn slúži ako médium pre zvukové vlny, ktoré sa môžu cez neho šíriť. Vedci z NASA tieto zvukové vlny zachytili a upravili ich tak, aby sme si ich po prvýkrát mohli vypočuť. Zvukové vlny následne transponovali do rozsahu ľudského ucha, teda zvýšili ich tón o 57 až 58 oktáv. Na nahrávke nižšie môžete počuť vlny šíriace sa v rozličných smeroch a modré a ružové časti reprezentujú röntgenové žiarenie zachytené observatóriom Chandra.

Slávna čierna diera

Vedci pracovali aj na vydaní ďalšej sonifikácie, ktorá sa zaoberá slávnou čiernou dierou v jadre galaxie M87. Ide o prvú čiernu dieru, ktorú sa vedcom podarilo priamo zachytiť a to vďaka projektu Event Horizon Telescope. Sonifikačná nahrávka ale neobsahuje dáta z tohto projektu. Vo videu nájdete tri panely, ktoré zobrazujú tri metódy pozorovania. Navrchu sa nachádzajú röntgenové dáta z observatória Chandra, pod nimi sú optické zábery z Hubblovho ďalekohľadu a na spodku sa nachádzajú rádiové dáta teleskopu ALMA. Každej vlnovej dĺžke vedci priradili sadu tónov. Najjasnejšia časť obrazu je región, kde sa supermasívna čierna diera nachádza. Zároveň ide o región reprezentovaný najvyššími tónmi.

Supermasívna čierna diera v jadre galaxie M87 má hmotnosť 6.5-miliárd našich Sĺnk a je masívnejšia, než čierna diera v jadre Mliečnej dráhy. Jej hmotnosť astronómovia odhadujú na približne 4-milióny našich Sĺnk. Projekt EHT sa v najbližších rokoch pokúsi zachytiť fotografiu aj tejto supermasívnej čiernej diery.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close