SpravodajstvoVeda a výskum

Medzinárodnú vesmírnu stanicu zasiahol kus vesmírneho odpadu: Aké sú škody?

Hrozba vesmírneho odpadu je čoraz vyššia a vesmírne agentúry žiadajú prísnejšie pravidlá.

Vesmírny odpad je čoraz vážnejším problémom a v budúcnosti by mohol spôsobiť vážne poškodenie vesmírnym misiám. Dokazuje to aj nedávna udalosť, kedy bola zasiahnutá Medzinárodná vesmírna stanica, píše portál IFL Science.

Zasiahnuté bolo mechanické rameno, ktoré sa nazýva Canadarm2. Kanadská vesmírna agentúra sa vyjadrila, že po prvýkrát bolo poškodenie pozorované počas rutinnej inšpekcie, ktorá sa odohrala 12. mája. Vesmírny odpad, ktorý stanicu zasiahol bol príliš malý na to, aby ho dokázali sledovať. Zároveň sa pohyboval dosť rýchlo na to, aby dokázal preraziť kovovú vrstvu ramena.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kus odpadu poškodil tepelnú vrstvu a vrstvu, ktorá sa nachádzala pod ňou. Napriek škodám však rameno ostáva funkčné.

„Canadarm2 pokračuje podľa plánovaných operácií. Momentálne je naplánovaných niekoľko úloh, medzi ktoré sa ráta aj manipulovanie s robotom Dextre, ktorý má opraviť chybnú elektrickú rozvodňu,“ vyjadrila sa Kanadská vesmírna agentúra.

Vesmírny odpad sa na obežnej dráhe Zeme hromadí už od prvej vesmírnej misie, ktorou bola misia Sputnik 1 v roku 1957. O 60 rokov neskôr sa na obežnej dráhe nachádza množstvo nefunkčných satelitov, ktoré masívne prevyšuje počet tých funkčných. Podľa Kanadskej vesmírnej agentúry sa na obežnej dráhe Zeme nachádza viac ako 23-tisíc objektov o veľkosti baseballovej loptičky, ktoré sú neustále monitorované. Odhaduje sa, že celkovo sa na obežnej dráhe Zeme nachádza až 500-tisíc objektov.

Hrozba vesmírneho odpadu

Monitorovanie objektov je extrémne dôležité, pretože dokáže včas upozorniť na potenciálnu zrážku vesmírnej stanice s kusom vesmírneho odpadu. Príkladom je aj rok 2020, kedy sa musela Medzinárodná vesmírna stanica vyhýbať vesmírnemu odpadu až trikrát. Od roku 1999 až do roku 2018 sa musela vesmírna stanica vyhýbať kolízii až 25-krát.

Ďalším problémom je, že aj väčšie objekty sa postupom času opotrebúvajú. V niektorých prípadoch sa môžu väčšie objekty rozbiť na niekoľko menších častí, ktoré už vesmírne agentúry sledovať nedokážu. Práve tieto drobné objekty by mohli byť vážnou hrozbou pre budúce vesmírne misie.

Európska vesmírna agentúra tvrdí, že drobné kúsky vesmírneho odpadu vznikajú po explóziách palivových nádrží, v ktorých ostalo palivo, alebo po explóziách batérií. Podľa ich štatistík sa za rok udeje priemerne 12.5 explózií, ktoré môžu vytvoriť malé kúsky vesmírneho odpadu.

Sú to síce kúsky, ktoré môžu byť naozaj malé, no pri obrovských rýchlostiach, ktorými sa na obežnej dráhe pohybujú, dokážu napáchať vážne škody. Aj milimetrový úlomok by dokázal preraziť trup vesmírnej stanice, alebo satelitu. Vesmírne agentúry preto žiadajú o prísnejšie pravidlá, ktoré by množstvo vesmírneho odpadu zamedzili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close