SpravodajstvoVeda a výskum

Medzinárodná vesmírna stanica zachytila jeden z najkrajších úkazov na Zemi. Páči sa vám?

Americká NASA nedávno zverejnila dychberúce zábery.

Polárna žiara patrí nepochybne medzi tie najkrajšie úkazy, ktoré nám vie naša planéta Zem poskytnúť. Pohľad z povrchu môže byť nezabudnuteľným zážitkom, no NASA nedávno zverejnila pohľad na tento úkaz z Medzinárodnej vesmírnej stanice, píše portál IFLScience.

Ide o časozberné video, ktoré bolo zverejnené pri príležitosti ich pravidelnej rubriky Image of the Day (pozn. redakcie: Obrázok dňa). Zábery boli natočené 28. septembra 2017, keď sa vesmírna stanica nachádzala nad severnou časťou Tichého oceánu. Na nich môžete vidieť, ako sa obloha nad Kanadou rozjasnila zelenkavými pruhmi svetiel, ktoré pôsobia, akoby prišli z iného sveta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Polárna žiara vzniká, keď sa nabité častice, ktoré prichádzajú z nášho Slnka, stretnú so zemskou atmosférou. Elektricky nabité častice opustia vrchné časti slnečnej atmosféry a následne letia naprieč vesmírom vo forme solárneho vetra. Keď sa tieto častice stretnú so zemskou magnetosférou, vypustia energiu a rozrušia plyny vo vrchnej časti atmosféry. Následne vzniká ionizácia molekúl, ktoré začnú vyžarovať fotóny. Molekuly kyslíku produkujú zelené a žlté svetlo, zatiaľ čo dusík vytvára červené a modré svetlo.

Hra svetiel

Keď polárna žiara utíchne, na záberoch môžete vidieť aj niekoľko amerických miest, napríklad Chicago, Nashville, či Atlantu.

„Časozberné zábery, ktoré zachytávajú polárnu žiaru sú jednoducho úchvatné. Najlepšie je sledovať, ako sa žiara krúti, ako keby bola živá,“ vyjadril sa Will Stefanov z Johnson Space Center.

Polárnu žiaru je možné najčastejšie pozorovať pri zemských póloch, najmä pri severnom póle. Objavuje sa aj takzvaná Aurora Australis, ktorú možno pozorovať aj na južnej pologuli. Naše magnetické pole odráža nabité častice, ktoré zasiahnu stred zeme a odráža ich smerom k pólom, kde je magnetické pole najslabšie.

Vedci však stále nemajú o polárnej žiare dostatok informácií. Minulý rok sa dokonca podarilo tímu amatérskych vedcov zaznamenať doteraz nepozorovanú formu polárnej žiary. Tá bola zdokumentovaná v oblasti juhozápadného Fínska. Tento nový druh polárnej žiary sa svojim tvarom podobal na piesočné duny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close