„Matka všetkých dronov“. Čína vyvinula zbraň, ktorá desí západný svet. Už má aj dátum svojej prvej misie
Čína predstavuje najväčšiu dronovú materskú loď, ktorá už čoskoro vzlietne na svoju prvú misiu.
Čína v poslednej dobe investuje množstvo prostriedkov do vývoja bezpilotných dronov. Výsledkom týchto investícií a vývoja je materská loď Jiu Tian (pozn. V preklade vysoká obloha), ktorá dokáže prenášať veľké množstvo menších dronov.
Podľa dostupných informácií má Čína naplánovanú prvú misiu materskej lode Jiu Tian na jún tohto roka. Ako informuje portál Interesting Engineering, Jiu Tian je dron dlhého doletu, ktorý navyše dokáže lietať mimoriadne vysoko. Po prvýkrát bola táto materská loď odhalená na leteckej výstave Zhuhai Air Show v novembri minulého roka.
“Materská loď Jiu Tian dokáže preletieť 7-tisíc kilometrov a dokáže letieť v maximálnej výške 15-tisíc kilometrov. Vďaka tejto výške je mimo dostrelu protivzdušných obrán stredného doletu,” vysvetľujú odborníci.
China’s “drone carrier” (named Jiu Tian, for “high sky”) will take off for its first mission by the end of June, laying the groundwork for expanding the Chinese air force’s operational reach in unmanned aerial combat.
The first mission flight will mark the beginning of a series… pic.twitter.com/sq6fRoYtY0
— US Ship of State (@US_ShipOfState) May 19, 2025
Výnimočné útočné schopnosti
Špecifickou vlastnosťou tejto materskej lode je to, že dokáže v sebe uskladniť až stovku menších dronov alebo inej munície. Jiu Tian dokáže v sebe uchovať aj mimoriadne nebezpečné kamikaze drony. Drony sa uvoľňujú z materskej lode cez hangárové dvere, ktoré sú lokalizované naspodku trupu.
Hlavnou náplňou drona Jiu Tian je zahltiť nepriateľa vysokým počtom dronov. K tomu má dron aj možnosť meniť svoju výbavu tak, aby dokázal lepšie špehovať, viesť elektronický boj či vyradiť nepriateľské systémy. Na vývoji Jiu Tian sa podieľala spoločnosť Shaanxi Unmanned Equipment Technology.
Neprehliadni
Výrobca vysvetľuje, že náklad Jiu Tian materskej lode môže byť modulárny. Preto sa tento dron skvelo hodí na vojenské a iné misie. Okrem boja môžu materskú loď Jiu Tian využiť aj na monitorovanie morského územia, stráženie hraníc, monitorovanie zdrojov, či pri krízových situáciách na záchranu ľudských životov. Inými slovami povedané, Jiu Tian exceluje naprieč rôznymi doménami, čo je aj cieľom Číny.
Analytici vysvetľujú, že vývoj materskej lode Jiu Tian môže byť výsledkom snahy Číny vyrovnať sa americkému dronovému programu. USA má drona RQ-4 Global Hawk, ktorý síce lieta vyššie ako Jiu Tian a má aj lepšie prieskumné možnosti, chýba mu schopnosť zaútočiť.
Okrem toho Američania majú aj drona MQ-9 Reaper. Ten má síce útočné schopnosti, ale lieta oveľa nižšie a má oveľa nižšiu maximálnu hmotnosť. Oproti tomu Čína má niekoľko vyspelých bezpilotných systémov. Spomedzi nich vyniká napríklad stealth dron CH-7 alebo protiponorkový dron Wing Loong-X.
Jiu Tian je ďalším impozantným dronom, ktorý má potenciál zmeniť rozpoloženie vojenských síl.
Ďalšie pozoruhodné čínske drony
Okrem Jiu Tian čína minulý rok predstavila aj drona Nezha-SeaDart. Ide o drona, ktorý dokáže plynule prelietavať zo vzduchu do vody a naspäť. Pohybuje sa ako množstvo objektov “UFO”, ktoré boli zdokumentované americkým námorníctvom alebo inými inštitúciami.
Ide o novú triedu drona, ktorú vedci označujú ako HAUV (Hybrid Areal Underwater Vehicle). Táto technológia sa nepodobá na nič, čo sme mali šancu doteraz vidieť. Dron SeaDart dokáže plynulo prejsť zo vzduchu do vody, tam splniť hocijakú úlohu a následne z vody opäť vystreliť do vzduchu bez akéhokoľvek zdržania.
Dnes existujú lietadlá a vrtuľníky schopné pristáť na vode, no zatiaľ sme nevideli žiadne vozidlo, ktoré by dokázalo plynule prejsť zo vzduchu do vody a následne z vody do vzduchu. Dizajnom nový dron pripomína trošku projekt amerického námorníctva z 50. rokov minulého storočia. Ide o prototyp hydroplánu Covair Sea Dart. Išlo o jediný hydroplán, ktorý dokázal letieť nadzvukovou rýchlosťou. Počas jedného z letov sa však lietadlo rozpadlo uprostred letu a celý projekt sa náhle skončil.
K tomu Čína odhalila minulý rok aj nový dron PD-2900, ktorý mal na sebe ruské farby. Dron dokáže letieť až 12 hodín, pričom pokryje vzdialenosť až 2 500 km. Jeho najvyššia rýchlosť je až 250 km/h. Toto bezpilotné lietadlo je oveľa väčšie v porovnaní s kamikaze dronmi ako Harop alebo Shaheed-136. Viac sa o ňom dozvieš v našom článku.
Komentáre