Máte vo svojom smartfóne custom ROM? Pozrite sa na výhody a nevýhody tohto typu systému!

Custom vs. stock ROM - ktorý operačný systém si do smartfónu vybrať? Pozrite sa na výhody a nevýhody oboch typov systémov.

Xiaomi smartfon_custom rom
Zdroj: YouTube (System Hacks)

Custom ROM je v smartfónoch veľmi populárna. Čo to vlastne je? Ide o je upravený operačný systém, ktorý nie je dodávaný do smartfónu priamo od výrobcu. Ku custom ROM sa dostanete len vlastným zásahom do systému, pričom inštaláciu musíte spustiť sami. Opakom pre custom ROM je stock ROM, teda oficiálny operačný systém dodávaný od výrobcu. Aké sú však výhody systému, ktorý si do smartfónu nainštalujeme sami? A prečo je v niektorých prípadoch lepšie ostať pri stock ROM? Pozrite sa na to s nami!

Viac funkcií u custom ROM

Hlavným dôvodom, prečo majitelia smartfónov siahajú po upravených systémoch vo svojich smartfónoch, sú funkcie navyše. Operačný systém Android je síce fajn, no sám o sebe neponúka toľko funkcií, ako rôzne iné alternatívy. Či už ide o rôzne funkcie, ktoré nám uľahčia život, alebo sa rozprávame o úpravách používateľského rozhrania, rôzne custom ROM prinášajú rôzne funkcie navyše.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Iné rozhranie smartfónu

Ak sa vám z nejakého dôvodu nepáči dizajn operačného systému Android, môžete siahnuť po iných launcheroch. Ak však chcete ísť viac do hĺbky a vyskúšať niečo nové, je tu pre vás zasa možnosť inštalácie custom ROM s pozmeneným či úplne iným rozhraním smartfónu.

Predĺžte životnosť svojho smartfónu

Medzi výhody custom ROM môžeme zarátať i dlhšiu podporu smartfónu. Operačný systém Android zväčša prináša do smartfónov dve či tri veľké aktualizácie smartfónov, no vďaka custom ROM sa môžete dostať k novým verziám systému rýchlejšie a mnohonásobne dlhšie, ako pri originálnom firmvéri.

Zrýchlite váš smartfón a predĺžte životnosť jeho batérie

Výhodou pre custom ROM je i možnosť rýchlejšej funkcie smartfónu vďaka tomu, že na pozadí nebežia žiadne aplikácie prinášané od spoločnosti Google či spoločnosti, od ktorej pochádza váš smartfón. Nič vaše zariadenie teda nebude spomaľovať a z rovnakého dôvodu môže prísť i k lepšej výdrži vašej batérie.

Custom ROM však nie je pre každého

Svoje výhody má i stock ROM. A hlavným dôvodom, prečo by ste sa nemali púšťať do inštalácie neoriginálnych systémov, je možnosť neodborného zásahu. Môže sa tak stať, že svoj smartfón poškodíte či prídete o svoje súbory. Nezabudnite si pred prípadnou inštaláciou custom ROM zálohovať všetky svoje súbory.

Používanie smartfónu so stock ROM je bez práce navyše a navyše s ňou získate i istotu vo svojom smartfóne. Pri inštalácii custom ROM sa totiž môže stať, že súčasti smartfónu ako sú NFC platby či bezdrôtové nabíjanie nebudú funkčné. Zhoršenie sa však môže týkať i napríklad kamery či ďalších súčastí smartfónu.

Keďže systém, ktorý si inštalujete do smartfónu nie je originálny, môže sa stať, že systémová stabilita bude narušená. Pred inštaláciou si tak dobre premyslite, či sa chcete do tohto rizika púšťať. Svoje čaro má totiž i predinštalovaný systém od výrobcu.

Používate vo svojom smartfóne stock ROM od výrobcu, alebo ste siahli po nejakej upravenej verzii? Podeľte sa s nami v komenároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre