APLIKÁCIE A HRY

Máte v telefóne tieto aplikácie? Odstráňte ich čo najskôr a ochráňte tak svoje zariadenie!

Určité aplikácie by ste si vo svojom telefóne nemali ponechávať či už z bezpečnostných dôvodov alebo pre úsporu priestoru vo vašom telefóne.

Počet aplikácií vo svojom telefóne zvyčajne neriešime, nakoľko úložného priestoru vieme mať viac než dosť. Aj napriek tomu by sme sa občas ale mali zamyslieť nad tým, aké aplikácie si v telefóne necháme a ktoré si doň vôbec nainštalujeme. Portál the-sun.com nás informuje o niekoľkých druhoch aplikácií, ktoré by sme si určite mali odinštalovať, ak ich vo svojom telefóne stále máme. A my nemôžeme robiť nič iné, než s týmto zoznamom súhlasiť, nakoľko nám môžu zaberať priestor na úložisku a navyše prinášať aj bezpečnostné riziko. Ak ich teda vo svojom smartfóne máte aj vy, určite zvážte ich odinštalovanie.

Aplikácie pre baterku

Baterku vo svojom smartfóne máte určite aj vy. Smartfóny s operačným systémom Android aj iOS majú túto funkciu už dávno vstavanú v systéme, pričom telefón tak využíva blesk fotoaparátu, ktorý vieme využiť aj ako baterku pre posvietenie si. V minulosti, keď ešte táto funkcia ale nebola súčasťou systému Android či iOS, sme si aplikácie pre baterku inštalovali do nášho zariadenia z Obchodu Play či App Store. Dnes to už nepotrebujeme a ak aj vy máte vo svojom telefóne pozostatky z tejto doby, mali by ste sa ich zbaviť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
aplikacie android
Zdroj: Antlii / Shutterstock.com

Takéto aplikácie pritom častokrát slúžia ako prostriedky útočníkov pre prínos malvéru do zariadenia. Ak sa teda chcete vyhnúť nepríjemným situáciám, tak by ste si mali aplikáciu pre baterku zo svojho smartfónu odinštalovať. V žiadnom prípade by ste ich nemali do zariadenia inštalovať nanovo.

Skenery v telefónoch taktiež už nemajú priestor

Ďalšou aplikáciou, ktorú by ste mali zo svojho smartfónu odstrániť, je aplikácia pre skener. Aj túto funkciu už majú dnešné smartfóny v systéme, pričom práve tento druh aplikácie taktiež vedia využiť aj útočníci. Aby ste sa vyhli príchodu malvéru do smartfónu, odstráňte aj skenery pre dokumenty zo svojho telefónu. Rovnako by ste mali myslieť aj na skenery QR kódov, keďže tieto aplikácie vo svojich smartfónoch už dnes rovnako nepotrebujeme. Okrem zvýšenej náchylnosti na príchod malvéru totiž zaberajú aj priestor na internom úložisku.

Máte vo svojom smartfóne aplikáciu pre Facebook?

Aj keď aplikácia pre sociálnu sieť Facebook je dnes častokrát súčasťou balíka predinštalovaných aplikácií, pravdepodobne ju nepotrebujete. Sociálnu sieť si viete prezerať aj v prehliadači a aplikácia vám len zaberá priestor na úložisku. Mimo to si vyžaduje veľké množstvo povolení vo vašom smartfóne, čo môže spôsobiť to, že vás práve Facebook monitoruje. Táto aplikácia sa navyše v mnohých prípadoch vie spojiť aj s ďalšími aplikáciami, čo vám na súkromí rozhodne nepridá.

Facebook nahrádza tradičné skupiny. Čo príde po nich?
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Bloatware – aplikácie, ktoré nepotrebujete

V neposlednom rade by ste sa mali pozrieť na kompletný zoznam aplikácií, ktoré máte vo svojom smartfóne predinštalované. Tieto aplikácie sa súhrnne nazývajú aj bloatware a v mnohých prípadoch ich ani nevyužijeme. Niektoré telefóny vedia priniesť medzi týmito predinštalovanými aplikáciami napríklad Netflix či Booking. A čo máte robiť, ak ani jednu službu nevyužívate? Správne, mali by ste ich odinštalovať.

Máte vo svojom smartfóne niektorú z týchto aplikácií? A zvážite ich odinštalovanie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close