APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Máte v smartfóne aplikácie, ktoré ste dlho nepoužili? Pozrite sa, prečo by ste ich mali odinštalovať!

Ak nájdete vo svojom smartfóne aplikácie, ktoré ste už dlhú dobu nevyužili, najlepšie spravíte, keď ich odinštalujete.

Každý z nás má vo svojom smartfóne určite aspoň jednu aplikáciu, ktorú už dlho nevyužil. Niekedy si jednoducho do svojho zariadenia nainštalujeme napríklad nejakú hru, ktorá nás baví len nejakú dobu, no neskôr nás omrzí. My ju však vo svojom zariadení stále uchovávame, no pritom by sme ju už dávno mali mať odinštalovanú. Dôvodov pre takéto prečistenie smartfónu od nepotrebných aplikácií je niekoľko. A predtým, než si poviete, že sa vás táto téma netýka, by ste si mali skontrolovať, či sa aj no vašom smartfóne nenachádzajú takéto aplikácie. Prečo by sme ich zo svojho smartfónu teda mali odinštalovať? Na túto problematiku sa pozrel detailnejšie portál howtogeek.com.

Úspora úložiska v smartfóne

Samozrejme, že hlavným faktorom, prečo by sme mali svoje nevyužité aplikácie odinštalovať, je úspora interného úložiska. Niektoré aplikácie totiž môžu zaberať až stovky megabajtov, tie najväčšie dokonca až niekoľko gigabajtov. Do tohto priestoru si namiesto nevyužitej aplikácie môžeme uložiť naše snímky či dokumenty, prípadne môžeme využiť aj inú aplikáciu. Možností je naozaj mnoho, no aplikácia, ktorú už pravdepodobne nikdy nezapneme, nám nestojí za to, aby nám zaberala miesto na úložisku. A to najmä nie vo chvíli, kedy sa nám kapacita úložiska postupne blíži k vrchnej hodnote. Mimochodom, v telefóne sa odporúča mať najmenej 10 až 20% voľného interného úložiska, aby telefón fungoval riadne. Niektorí výrobcovia dokonca odporúčajú mať i 30% voľného priestoru.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odstránite povolenia takejto aplikácie

Niektoré aplikácie majú povolenie k využívaniu našej polohy, interného úložiska a súborov v ňom alebo dokonca kamere a mikrofónu aj vo chvíli, kedy ich nevyužívame. Medzi takéto aplikácie môžu spadať aj také, ktoré sú v našom zariadení len do počtu a nevyužívame ich. Práve na takýto typ aplikácií by sme si mali dať pozor a ak vo svojom smartfóne nejaké také máme, mali by sme ich odinštalovať. Určite by sa nám totiž nepáčilo, keby sme danú aplikáciu vôbec nepoužívali a v našom smartfóne mala len jedinú úlohu. Zbierať o nás čo najviac možných dát.

Xiaomi aplikacie pristupujuce k polohe zariadenia
Zdroj: unsplash.com (Pathum Danthanarayana), úprava: Vosveteit.sk

Už žiadne otravné notifikácie

Niektoré aplikácie aj napriek tomu že ich nevyužívame nám vedia posielať otravné notifikácie. To nás vie častokrát vyrušiť od nejakej inej a dôležitejšej činnosti. Aj tento dôvod by mal byť pre nás dostačujúci k tomu, aby sme zo svojho smartfónu skupinu zbytočných aplikácií odstránili. Náš smartfón navyše môže pôsobiť o niečo čistejšie a bude sa nám s ním zrejme aj pracovať o niečo príjemnejšie. Aj doma sa totiž cítime lepšie, keď máme upratané. Pretriedenie aplikácií vo svojom smartfóne teda vezmime ako istý druh upratovania. Čím čistejší smartfón, tým produktívnejší môžeme byť.

Bezpečnosť

Rovnako treba uviesť, že každá aplikácia v telefóne môže byť potenciálnym nebezpečenstvom. Softvér nemusí byť totiž riadne zabezpečený, čím môže otvoriť dvere hackerom do zariadenia. Nehovor viac o tom, že ak ide o staršie aplikácie, o ktoré sa vývojári už nestarajú, tak riziko ešte viac narastá.

Máte aj vy vo svojom zariadení nejaké aplikácie, ktoré nepoužívate? A koľko takých ste ich našli? Podeľte sa s nami v komentároch!

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close