ANDROIDNávody

Máte problémy s krátkou výdržou batérie? Google radí, ako z nej môžete vyťažiť čo najviac

Staršie smartfóny už nevydržia to, čo kedysi, no problém s batériou môže vzniknúť aj inak.

Máte problémy s batériou smartfónu? Tradičné lítium-iónové batérie postupom času strácajú svoju kapacitu a nemalo by byť prekvapením, ak po niekoľkých rokoch smartfón už nevydrží tak dlho nabitý ako kedysi.

Niekedy však nie je problém v kapacite batérie. Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa vám môže mobil rýchlo vybíjať a ak chcete dostať z vašej batérie čo najviac, Google radí, ako na to.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Existuje niekoľko všeobecných nastavení, ktoré vám pomôžu minimalizovať spotrebu batérie. Najväčším žrútom výkonu je obrazovka smartfónu, preto technologický gigant odporúča znížiť celkový jas obrazovky alebo zapnúť tmavý režim pri všetkých aplikáciách, ktoré túto funkciu podporujú. Odporúča tiež nastaviť si tmavé pozadie domovskej obrazovky. Ak nechcete neustále prenastavovať hodnoty jasu, vhodnou alternatívou môže byť zapnutie automatickej zmeny jasu.

Správnou starostlivosťou vydrží batéria dlhšie

Ako sme spomínali, každá batéria stráca časom svoju kapacitu, no ak sa o smartfón staráte správne, vydrží vám o niečo dlhšie. Nabíjať by ste ho preto mali adaptérom, ktorý ste dostali spolu so smartfónom. Iné nabíjačky môžu zariadenie nabíjať pomaly alebo nabíjaním batériu poškodiť. Ak adaptér nabíja prirýchlo, môže vznikať nadbytočné teplo, ktoré degraduje batériu rýchlejšie.

Vysoké teploty sú ďalším úhlavným nepriateľom. Vysoké teploty vedú nielen k rýchlejšej degradácii, ale aj rýchlejšiemu vybíjaniu zariadenia. Teplo vzniká prirodzene používaním smartfónu, no čím je aplikácia náročnejšia, tým viac výkonu si vyžaduje a tým viac tepla vzniká. Nemali by ste preto smartfón dlhodobo vystavovať situácii, kedy sa začína prehrievať. Rovnako sa neodporúča nechávať smartfón počas leta na rozhorúčenej palubovke auta.

Ako dostať z batérie maximum?

Ak sa blížite k posledným percentám batérie, zariadenie vám samo ponúkne možnosť zapnutia šetriča batérie. Túto funkciu však môžete zapnúť aj manuálne. Šetrič batérie obmedzí procesy prebiehajúce na pozadí a vypne niektoré funkcie, ktoré nie sú potrebné pre správny chod zariadenia.

GPS, mobilné dáta, alebo Wi-Fi sú jedny z funkcií, ktoré kradnú drahocenné percentá. Ak sa nachádzate v tiesni a chcete, aby smartfón ešte nejakú dobu vydržal, odporúča sa tieto funkcie vypnúť. Medzi ďalších žrútov batérie sa radí fotoaparát, náročné aplikácie a hry.

Pri pretrvávajúcich problémoch s batériou Google odporúča reštart zariadenia, čo môže pomôcť, hlavne ak je zariadenie staršie. V krajných prípadoch môžete siahnuť aj po obnove do továrenských nastavení. Toto nastavenie však vymaže všetky dáta, ktoré v smartfóne máte. Továrenské nastavenia ale vrátia telefón do základného stavu, teda odinštalujú všetky aplikácie, ktoré mohli robiť vo vašom zariadení problémy.

Niekedy sa totiž môže stať, že problémy s batériou spôsobuje škodlivý softvér, o ktorom ste nevedeli. Ak sa chcete týmto nepríjemnostiam vyhnúť, do pozornosti dávame aj tento článok.

Čo ešte môžete spraviť, aby ste vyťažili z batérie viac?

Google ešte radí tipy nižšie, ako môžete vyťažiť z batéria pár percent navyše.

  • Nastaviť skoršie vypnutie obrazovky.
  • Vypnúť zvuky klávesnice alebo vibrácie.
  • Obmedziť aplikácie, ktoré nadmerne vybíjajú batériu.
  • Zapnúť adaptáciu batérie.
  • Odstrániť nepoužívané účty, ktoré sa synchronizujú na pozadí.
  • Zapnúť tmavý motív.
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close