Máte pomalý internet? Tu je 8 spôsobov, ktorými môžete zvýšiť rýchlosť vášho Wi-Fi routera

Rýchlosť internetu, ale aj kvalitu pripojenia ovplyvňuje množstvo rôznych faktorov.

Wi-Fi_internet slabe pripojenie
Zdroj: seekpng.com, úprava Vosveteit.sk

Pomalý internet nie je príjemná záležitosť. Problémy dokáže vyriešiť dobrý, moderný router, no nie vždy sa dá investovať do najnovšieho modelu. Našťastie tu máme niekoľko trikov, ktoré vám pomôžu problémy s pomalým pripojením vyriešiť.

Automatický reštart

Modernejšie routery nepotrebujú pravidelné reštarty, no ak ste sa niekedy stretli s pomalým, alebo nefunkčným internetom, vypnutie a zapnutie môže vaše problémy vyriešiť. Existuje ešte aj možnosť nastaviť si pravidelné reštarty, napríklad na noc, keď spíte. Vaše zariadenie sa obnoví a vy to ani nepostrehnete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová anténa

Pravdou je, že anténa je na väčšine komerčných routerov naozaj zlá. Ak však siahnete po lepšej, ktorú môžete bez najmenšieho problému zohnať na internete, zvýšite tým kvalitu signálu a aj rýchlosť internetu. Cena antény sa pohybuje v naozaj širokom rozmedzí, a tak si každý nájde tú možnosť, ktorá mu vyhovuje.

Vypnite staršie protokoly

Novšie routery bežia na protokole s označením 802.11ac. Ide o softvér, ktorý ponúka oveľa väčšie možnosti, než vám je schopný akýkoľvek internetový dodávateľ ponúknuť. Je preto možné, že máte doma výkonný router, ktorý ale funguje na starom protokole. To znamená, že sa celá sieť spomalí, akonáhle dôjde k pripojeniu.

V manuáli si môžete pozrieť, na akom protokole beží váš router. Tie najrýchlejšie z nich sa končia označením ac, n, a preto sa odporúča odstrániť akékoľvek protokoly, ktoré majú iné písmenko. Práve tie spôsobujú pomalý internet.

Aktualizujte si router

Toto je jedna z najprehliadanejších záležitostí. Ak chcete mať čo najrýchlejší internet, uistite sa, že je váš router aktualizovaný. Medzi jednotlivými aktualizáciami nie je nejaká obrovská zmena, no ak ste túto činnosť zanedbávali, môžete vidieť naozaj výrazný nárast rýchlosti.

Skúšajte rôzne polohy

Nadpis znie trochu zvláštne, ale ide o jednu z najdôležitejších vecí, čo sa týka kvality a rýchlosti pripojenia v dome, či byte. Poloha routera ovplyvňuje, ako sa šíri signál naprieč jednotlivými miestnosťami a aj malý pohyb môže urobiť veľký rozdiel. Je napríklad známe, že cez betónové steny sa signál Wi-Fi dostáva ťažko.

Zmeňte si meno a heslo

Aj priemerní hacker sa dokáže dostať do siete, ktorá má relatívne silné heslo. Ak máte z ničoho nič pomalý internet a skúšali ste naozaj všetko, je možné, že sa niekto dostal na vašu sieť a využíva ju zadarmo. Je preto dôležité vybrať si naozaj bezpečné heslo, keď nastavujete sieť.

Skúste si zmeniť frekvenciu routera

V prípade, ak sa vám zdá internet pomalým, tak sa môžete vyskúšať zmeniť frekvenciu vášho routera z 2,4GHz na 5GHz. Je to vcelku jednoduché a návod ako na to, sme vám priniesli v tomto článku. Výhodou zmeny frekvencie je, že v súčasnosti väčšina zariadení je prednastavených na komunikáciu prostredníctvom 2,4GHz pásma a jednotlivé signály zo zariadení sa môžu medzi sebou rušiť  vrátane zariadení, ktoré sú pripojené k iným Wi-Fi sieťam, ako je tá vaša. Na druhej strane 5GHz, hoci je rýchlejšou, tak dosiahne do menších vzdialeností. 

Nainštalujte nový firmware

Väčšina routerov prichádza s relatívne jednoduchými nastaveniami, aby bežný užívateľ nič nepokazil. Väčšine ľudí to vyhovuje, no ak chcete zo svojho zariadenia dostať naozaj všetko, skúste si nainštalovať nový firmware. Na internete existuje niekoľko open-source možností, pre tie najpopulárnejšie routery. Túto metódu môžete využiť len v prípade, že máte svoj vlastný router, nie ten, ktorý vám poskytla spoločnosť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre