Máte iPhone? Zapnite si funkciu Vzdialenosť od obrazovky. Pomôže vám chrániť zdravie vášho zraku

Funkcia Vzdialenosť od obrazovky v reálnom čase sleduje, ako ďaleko máte očí od obrazovky telefónu. Ak je táto vzdialenosť krátkou, tak vás na to upozorní, aby ste si nepoškodili zrak.

Vzdialenost od obrazovky iOS 17 ochrana zraku
Zdroj: alexgo.photography / shutterstock.com a Ink Drop / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Apple nám každou aktualizáciou prináša nové funkcie, nie je to inak ani tentokrát. Spolu s príchodom iOS 17, prišiel do telefónov spoločnosti nástroj, ktorý podporuje zdravie zraku tým, že vám pomáha držať iPhone alebo iPad ďalej od očí. V záujme zníženia námahy očí vás funkcia Vzdialenosť od obrazovky upozorní, aby ste iPhone alebo iPad s Face ID držali v odporúčanej vzdialenosti. Funkcia u detí okrem iného pomáha znížiť aj riziko vzniku krátkozrakosti.

Ako sme vyššie spomenuli, tak primárnym cieľom tohto nástroja je, aby sme držali obrazovku mobilu alebo tabletu v dostatočnej vzdialenosti od očí, aby sme ich neprimerane nenamáhali. Táto vzdialenosť medzi očami a obrazovkou, by mala byť najmenej 30 centimetrov.

Kde funkciu Vzdialenosť od obrazovky nájdete?

Zapnutie tejto funkcie je jednoduché a nezaberie vám viac ako niekoľko sekúnd. V prvom kroku si otvorte „Nastavenia“ vášho zariadenia a následne prejdite na kartu „Čas pred obrazovkou„, kde nájdete možnosť „Vzdialenosť od obrazovky„. Viď snímku obrazovku nižšie.

Vzdialenosť od obrazovky
Zdroj: vosveteit

Následne, ako otvoríte kartu Vzdialenosť od obrazovky, tak stačí funkciu už len aktivovať. Potom vás telefón bude upozorňovať, ak budete mať obrazovku blízko ku vašim očiam.

zapnutie funkcie
Zdroj: vosveteit

Rovnako treba povedať, že Apple na stránke podpory používateľov upokojuje, že táto funkcia slúži len na meranie vzdialenosti medzi vašimi očami a obrazovkou smartfónu. Dopĺňa, že kamera nezachytáva snímky a nezdieľa ich ďalej. Nemusíte sa tak báť, že by sa vaša fotografia zrazu ocitla niekde na internete.

Priestor medzi obrazovkou funguje tak, že sa odmeria diaľka medzi obrazovkou a vašimi očami. Kamera nezachytáva video alebo fotky a dáta, ktoré sú z toho získané, ostávajú len v danom zariadení a nie sú zdieľané so spoločnosťou Apple“,  opisuje funkciu Apple.

Ako vás funkcia upozorní, aby ste nemali obrazovku tak blízko k očiam?

Akonáhle zapnete túto funkciu, tak váš iPhone, prípadne tablet, bude merať vzdialenosť vašich očí od obrazovky. Ak bude táto vzdialenosť menšia ako 30 centimetrov, tak telefón vás na to upozorní notifikáciou. Na to, aby zariadenie odmeralo vzdialenosť, telefón používa kameru TrueDepth. Rovnako treba podotknúť, že funkcia Vzdialenosť od obrazovky je k dispozícii len na zariadeniach s kamerou TrueDepth (kamerou, ktorá sa používa pre Face ID), ktoré majú nahratý v sebe systém iOS 17 alebo iPadOS 17 alebo novší.

Spočiatku môže byť táto funkcia otravnou, ak ste zvykli na telefón pozerať z tesnej blízkosti, no majte na pamäti, že ide o nástroj, ktorého účelom je ochrana zdravia vášho zraku, a preto by ste mali zvážiť jej zapnutie. Ak sa vám text na obrazovke telefónu zdá príliš malý, tak vám odporúčame, aby ste ho zväčšili cez nastavenia smartfónu. Urobiť tak môžete cez položku Nastavenia > Prístupnosť a vyberte položku Displej a veľkosť textu. Následne si budete môcť vybrať veľkosť textu, ktorá vám vyhovuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre