Masívne kolízie Zeme s meteoritmi môžu byť dôležitejšie, než sme mysleli: Mohli pomôcť k vzniku kontinentov?

Vedci z univerzity Curtin objavili dôkazy, ktoré poukazujú na bombardovanie masívnymi meteoritmi v čase, keď bola Zem ešte mladá.

Kolízie Zeme s veľkými meteoritmi môžu byť dôležitejšie, než si myslíme.
Zdroj: Unsplash (Hans Isaacson), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Zem existuje približne 4.5-miliardy rokov. Predpokladá sa, že počas prvej miliardy rokov planétu bombardovalo množstvo meteoritov a podľa jednej z teórií zrážka s jedným obrovským objektom pomohla vytvoriť kontinenty. Vedci z univerzity Curtin našli doteraz najlepší dôkaz v prospech tejto teórie.

V novom výskume vedecký tím vedený Timom Johnsonom tvrdí, že teória existovala už niekoľko desaťročí, no až doteraz neexistovali jednoznačné dôkazy, ktoré by ju mohli potvrdiť. Štúdiou drobných kryštálov zirkónu sa však našli stopy niekoľkých veľkých nárazov meteoritu. Študovaný zirkón predstavoval zloženie mladej zemskej kôry.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Presnejšie sa zamerali na izotopy kyslíku, ktoré prezradili proces začínajúci roztavením hornín blízko povrchu planéty. Tento proces postupoval hlbšie.

„Objavený dej súhlasí s tým, čo prebieha počas dopadu obrovských meteoritov,“ vysvetľuje Johnson.

Pochopiť to, ako vznikajú kontinenty a ako sa postupom času vyvíjajú je dôležité pre pochopenie života na Zemi. Kontinenty držia väčšinu biomasy Zeme, sú domovom pre väčšinu ľudí a ukrývajú takmer všetky ložiská dôležitých látok, ako napríklad lítium, cín, či nikel. Ide o minerály, ktoré sú dôležité pre výrobu ekologických technológií pomáhajúcich ľudstvu odvrátiť hrozbu globálneho otepľovania.

Podľa novej štúdie dopady veľkých meteoritov odštartovali procesy, ktoré v konečnom dôsledku vyústili vo vytvorenie kontinentov. Podľa Johnsona išlo o sériu nárazov podobných ako dopad meteoritu, ktorý vyhubil dinosaurov. Tieto sa však odohrali o niekoľko miliárd rokov skôr.

„Náš výskum poskytuje prvý solídny dôkaz, že procesy, ktoré nakoniec vytvorili kontinenty, sa začali obrovskými dopadmi meteoritov, podobnými tým, ktoré sú zodpovedné za vyhynutie dinosaurov, ale ku ktorým došlo pred miliardami rokov.“

Kolízie Zeme s inými kozmickými objektmi

Masívne kolízie hrali pri evolúcii Zeme výraznú úlohu. Vedci predpokladajú, že pred 4.4-miliardami rokov do našej planéty vrazilo teleso o veľkosti Marsu. Tento objekt sa nazýval Theia a zrážka s ním viedla ku vzniku Mesiaca. Niektorí výskumníci predpokladajú, že Theia priniesla do vyšších vrstiev Zeme uhlík, dusík a síru. Tieto látky pred kolíziou existovali v jadre, no nedokázali sa dostať do vyšších vrstiev, napríklad do zemského plášťa.

Ďalším významným dopadom bola zrážka s asteroidom Chixulub. Predpokladá sa, že tento objekt mal priemer približne 10 km a po zrážke so Zemou spustil reťazovú reakciu udalostí, ktoré viedli k zániku dinosaurov. Po dopade asteroidu sa do atmosféry uvoľnilo obrovské množstvo dymu a iných látok, ktoré zablokovali slnečné svetlo a spôsobili drastické zmeny v podnebí planéty.

Kolízie Zeme s asteroidmi môžu mať ničivé dôsledky, no zároveň sú aj užitočné. Dokazuje to nielen štúdia univerzity Curtin, ale aj rôzne výskumy analyzujúce meteority, ktoré po kolízii ostali. Niektoré prišli z okrajov sústavy, zatiaľ čo iné objekty doleteli z Marsu. V oboch prípadoch vedci zistili ich kompozíciu, čo im pomohlo získať lepšiu predstavu o mieste odkiaľ prišli.

Autori štúdie vo svojom výskume pokračujú a v ďalších krokoch sa pokúsia zistiť, či možno ich teóriu uplatniť aj v širšom merítku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre